🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 Zamów paczkę od wtorku do piątku do godz. 10:00, a my wyślemy ją jeszcze tego samego dnia!

Opcje przeglądania
Cena
 • od
  do
Promocja
Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Akademia Jeździecka

Książka "Akademia Jeździecka" Książka "Akademia Jeździecka"

Dostępny

Cena: 72,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Wacław Pruchniewicz

Rok wydania: 2007

Ilość stron: 318

Oprawa: twarda

Format: 17x24 cm

Opis:

Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki

Podręcznik adresowany do:
- wszystkich jeźdźców
- kandydatów na Odznaki Jeździeckie
- instruktorów szkolenia podstawowego
- instruktorów sportu jeździeckiego

Autor to trener jeździectwa klasy mistrzowskiej, Staatlich geprüfte Reitlehrer oraz Ausbildungleiter (austryiackie uprawnienia), sędzia międzynarodowy w ujeżdżeniu, wieloletni zastępca szefa wyszkolenia w PZJ. W swojej książce w przystępny sposób opisuje zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym jeźdźca i konia. Inspiracją do powstania tej książki były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii – czyli krajów będących potęgami w świecie jeździeckim. Książka adresowana jest do instruktorów jazdy konnej różnych stopni, sędziów, kandydatów na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej oraz do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim zasadniczą rolę odgrywa prawidłowe opanowanie podstaw, gdzie doświadczenia w siodle powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części Akademii Jeździeckiej w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym konia i jeźdźca.

Inspiracją do powstania książki, były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy, zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna do zdawania egzaminu na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. Podobny cel przyświeca "Akademii Jeździeckiej".

Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Dla tych ostatnich ułatwieniem są osobno wydawane zestawy pytań i odpowiedzi dopasowane do poziomu wymagań na odznakę Brązową, Srebrną lub Złotą. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

Jeździectwo jest sportem nietypowym i skomplikowanym, polega bowiem na ścisłej współpracy dwóch żywych istot, jakimi są człowiek i koń.

Aby uprawiać ten sport i mieć w nim pozytywne wyniki należy dokładnie poznać zasady, na których opiera się współpraca jeźdźca z koniem.

Na przestrzeni wieków na ten temat napisano wiele rozpraw bardziej lub mniej naukowych. Powstawały szkoły, które z czasem ulegały zasadniczym zmianom wskutek dokładniejszego poznawania praw fizyki, anatomii i psychologii konia oraz wymagań jakie stawiają różnego rodzaju konkurencje jeździeckie, których poziom stale rośnie.

 

Spis treści:
Etyczne podstawy użytkowania konia.
1 Koń
2 Obchodzenie się z koniem
3 Cechy wpływające na użytkowość koni
4 Utrzymanie i żywienie koni
5 Zdrowie konia
6 Wyposażenie konia wierzchowego
7 Przygotowanie do jazdy
8 Zasady zachowania na ujeżdżalni
9 Teoria klasycznej jazdy
10 Wyjazdy w teren
11 Szkolenie podstawowe konia
12 Lonżowanie
13 Powożenie w pigułce
14 Transport koni
15 Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie
16 Organizacja sportu jeździeckiego
17 Historia jeździectwa
18 Hodowla koni w Polsce

szt.
zobacz więcej
Książka "Anatomia i fizjologia w treningu konia" Książka "Anatomia i fizjologia w treningu konia"

Dostępny

Cena: 80,00 zł

Praktyczny przewodnik dla trenerów, jeźdźców i miłośników koni.

Druga unikatowa pozycja po książce "Jak porusza się Twój koń" Gillian Higgins.

Spójrz na swojego konia z zupełnie nowej perspektywy, poznając szczegółową budową i zasady funkcjonowania dwunastu układów jego ciała, przedstawionych na malunkach naniesionych bezpośrednio na skórę końskich modeli.

Gillian Higgins wykorzystując swoją autorską technikę malowania na koniach, pokazuje, w jaki sposób poszczególne układy ciała współpracują ze sobą, wpływając na wydajność organizmu i ograniczając ryzyko urazów.

Podręcznik składa się z 12 rozdziałów, które kolejno prezentują znaczenie i rolę poszczególnych układów ciała oraz ich wzajemne interakcje.

Ten atrakcyjny wizualnie oryginalny, a jednocześnie przejrzysty poradnik pokazuje, w jaki sposób anatomia wpływa na metody chowu, użytkowania i szkolenia koni.

„Nareszcie pojawiła się książka, która tłumaczy, jak działa koń - od wewnątrz - a do tego jest napisana zrozumiałym językiem. Lektura obowiązkowa dla każdego zaangażowanego jeźdźca".

Dr W.Bechtolsheimer

 

Przez pięćdziesiąt milionów lat ewolucja idealnie przystosowała konie do życia w pełnej niebezpieczeństw niszy ekologicznej. Dzięki dziedzictwu dzikich przodków współczesny koń domowy jest zwierzęciem o silnym instynkcie stadnym, przystosowanym do stałego pobierania pokarmu roślinnego. Cechuje się siłą i wytrzymałością umożliwiającą skuteczną ucieczkę przed drapieżnikami. Aby efektywnie wykorzystać naturalne atrybuty tych fascynujących zwierząt w sporcie i rekreacji, trenerzy i jeźdźcy powinni szczegółowo poznać ich poszczególne układy biologiczne, a także ich współdziałanie i znaczenie dla optymalnego stanu zdrowia koni. Poprzednia książka Gillian koncentrowała się głównie na budowie układu mięśniowo-szkieletowego. Jej najnowsza pozycja nie tylko pogłębia ten temat, ale też idzie o krok dalej. Autorka prezentuje dwanaście układów w ciele konia i objaśnia praktyczne implikacje ich szczególnej struktury dla użytkowania i optymalnych warunków życia tych niezwykłych zwierząt. Unikatowe schematy namalowane przez autorkę bezpośrednio na skórze końskich modeli pozwalają uwydatnić piękno koni. Połączenie walorów estetycznych z rzetelną wiedzą biologiczną czyni z tej książki lekturę naprawdę wyjątkową na rynku. Jest to naturalna kontynuacja promowanej przez Gillian koncepcji „poznania konia od środka".

szt.
zobacz więcej
Książka "Best of Piaffe" Książka "Best of Piaffe"

Dostępny

Cena: 61,00 zł

Redaktor: Jurgen Kemmler

Wydawca: Akademia Jeździecka

Okładka: twarda

Liczba stron: 200

Zdjęcia: kolorowe

W książce zostały zebrane najciekawsze i najwartościowsze artykuły z niemieckiego kwartalnika miłośników ujeżdżenia "Best of Piaffe", napisane przez znawców klasycznej sztuki jazdy konnej.

Tytuły rozdziałów:

- "Dawni mistrzowie sztuki jazdy konnej"

- "Użytkowanie koni"

- "Człowiek - Koń powiązane losy"

- "Jeździectwo klasyczne"

szt.
zobacz więcej
Książka "Choroby koni - weterynaria praktyczna" Książka "Choroby koni - weterynaria praktyczna"

Dostępny

Cena: 92,00 zł

Szczegółowy wykaz chorób w powiązaniu z obszarami ciała konia: choroby okolic głowy, klatki piersiowej, brzucha, układu ruchu. A także opis infekcji ogólnych, choroby alergiczne, skóry, przemiany materii, choroby źrebiąt i koni starszych.

szt.
zobacz więcej
Książka "Coaching w jeździectwie" Książka "Coaching w jeździectwie"

Dostępny

Cena: 35,00 zł

Autor: Isly Auty
Wydawca: Akademia Jeździecka
Okładka: miękka
Liczba stron: 131
Zdjęcia: czarno-białe
ISBN: 978-83-924392-2-6

Poruszane tematy w książce-podręczniku to: cechy dobrego trenera, rozwój zawodowy trenera, komunikacja, ocena uczniów, rozwój świadomości trenera, jeźdźca, ewolucja strategii nauczania, trening dzieci, rozwój talentów, trening jeźdźca rekreacyjnego, trening zawodników, jeźdźcy zestresowani, odpowiedzialność, cele.

szt.
zobacz więcej
Książka "Gdyby konie mogły krzyczeć" Książka "Gdyby konie mogły krzyczeć"

Dostępny

Cena: 64,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Gerd Heuschmann

Ilość stron: 130

Rok wydania: 2007

Oprawa: twarda

Format: 17x23,5 cm

Opis:

Co jeździec powinien wiedzieć, aby jego koń cieszył się dobrym zdrowiem.

 Dla ludzi kochających konie nie ma nic piękniejszego niż widok rozluźnionych, poruszających się z gracją zwierząt - bez znaczenia, czy galopują swobodne po łące, czy pod jeźdźcem. Dowodem najwyższej sztuki jeździeckiej jest pełen zaufania koń współpracujący z jeźdźcem i akceptujący pomoce przez niego stosowane. Najczęściej jednak naszym oczom ukazuje się inny obraz na czworoboku lub na parkurze. Już bardzo młode konie trenowane są ze szkodą dla ich zdrowia, z powodu wybujałej ambicji lub niewiedzy trenera. Wielu jeźdźców, trenerów, a nawet czołowych sportowców uważa, że postępują zgodnie z klasyczną szkołą jazdy. Niestety stosowane metody nie zawsze odpowiadają profesjonalnemu jeździectwu wysokiej klasy, ani nie opierają się na znajomości końskiej psychiki. W jaki sposób jeźdźcy oraz ludzie lubiący konie mogą poznać jakie metody treningu szkodzą koniom, a jakie pozwolą utrzymać je w zdrowiu?

 Książka ta odpowiada na pytanie, co jest właściwe, a co złe w jeździectwie. Oryginalny tytuł książki „Finger in der Wunde" („Palec w ranie" - przyp. W. P.) stanowi świadomą prowokację autora, który często nazywa po imieniu popełniane błędy oraz wskazuje, jak możliwie najszybciej można je naprawić. W oparciu o praktykę weterynaryjną oraz zajęcia prowadzone ze studentami powstał cykl wykładów „Prawidłowe jeździectwo, co to oznacza?", które wywołały ożywioną międzynarodową dyskusję. W książce jest wyjaśnione, skąd się wzięło krytyczne spojrzenie autora i dlaczego nieprawidłowe szkolenie może znacząco prowadzić do uszczerbku końskiego zdrowia. Podstawą prawidłowego jeździectwa nie jest żadna „filozofia", lecz doświadczenie i zrozumienie wynikające z lat praktyki weterynaryjnej oraz wieloletniego obcowania z tak fascynującym towarzyszem człowieka, jakim jest koń.

Koń, który z zaufaniem i ochotą współpracuje z jeźdźcem, jest dowodem najwyższej sztuki jeździeckiej. Niestety, na placach treningowych i na czworobokach, można oglądać inne obrazki: konie są ciągnięte i szarpane w myśl zasady „głowa musi iść do dołu!". Już młode konie wskutek wybujałych ambicji lub niewiedzy są wtłaczane w ramy, które szkodzą ich zdrowiu. Wielu odpowiedzialnych za to szkoleniowców i jeźdźców; często nawet wybitnych, myśli, że postępuje w myśl „klasycznych" zasad jeździeckich. Za tymi metodami kryje się całkowite niezrozumienie koni i klasycznej wyższej szkoły jazdy. Jak jeźdźcy i właściciele koni mogą rozpoznać, które z metod w dłuższym okresie szkodzą, a które nie przynoszą uszczerbku na zdrowiu koni?

 Książka ta daje odpowiedź i argumenty, co jest „złe" a co „dobre" w jeździectwie. Tytuł książki jest umyślnie prowokujący, gdyż autor, Gerd Heuschmann - doświadczony lekarz weterynarii i absolwent kierunku hodowli koni ze specjalnością jazdy konnej - pokazuje błędy popełniane w sporcie tak wyczynowym jak i masowym. Ale książka ta jest czymś więcej, niż tylko oskarżeniem - Heuschmann na podstawie uwarunkowań anatomicznych i fizjologicznych pokazuje jak złe szkolenie wpływa negatywnie na zdrowie konia. Szczegółowe wyjaśnienia pomogą każdemu jeźdźcowi zrozumieć, dlaczego warto szkolić konia według prawdziwych zasad klasycznej szkoły jazdy - dzięki którym koń będzie po prostu zdrowy.

 Spis treści:

       I. Kto jest za to odpowiedzialny?
      II. Klasyczna sztuka jazdy konnej - co to oznacza?
     III. Podstawy anatomiczne
     IV. Współzależność czynnościowa i jej konsekwencje dla prawidłowego treningu
      V. Fizjologiczne aspekty treningu konia
     VI. Weterynaryjne aspekty metod treningowych
    VII. Przemyślenia końcowe. Podsumowanie

szt.
zobacz więcej
Książka "Inteligencja koni" Książka "Inteligencja koni"

Dostępny

Cena: 53,00 zł

Okładka – miękka

Liczba stron – 128

Zdjęcia, rysunki – kolor

 Autorka od lat specjalizuje się w poznawaniu zdolności poznawczych i etologii koni. Swoje książki i prace naukowe poświęca porozumieniu pomiędzy koniem i człowiekiem, przekazując praktyczną wiedzę z zakresu uczenia się, komunikacji i pozytywnego szkolenia koni.    

szt.
zobacz więcej
Książka "Jak nauczać jeździectwa" Książka "Jak nauczać jeździectwa"

Dostępny

Cena: 63,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Praca zbiorowa

Rok wydania: 2008

Ilość stron: 199

Format: 17x24 cm

Oprawa: twarda

Opis:

Jak nauczać jeździectwa. Podręcznik dla instruktorów  i trenerów.

Niniejsza książka to gruntowne kompendium wiedzy skierowane do wszystkich szkoleniowców w jeździectwie. Zawiera konkretne porady i wskazówki przydatne w przygotowywaniu zajęć tematycznych oraz niezbędne do tego celu informacje z dziedziny pedagogiki. Ponadto podręcznik zarysowuje podstawy anatomii, fizjologii i psychologii człowieka, jak również zagadnienia teorii ruchu.

Zawartość książki dostosowana jest do wymogów szkolenia instruktorów jazdy konnej.

Podręcznik prezentuje skomplikowane procesy w sposób przystępny i interesujący, dzięki czemu zdobytą wiedzę można z łatwością wykorzystać w praktyce.

 

Wybrane zagadnienia:

Rola instruktora

Podstawy anatomii, fizjologii i psychologii człowieka Teoria ruchu

Znaczenie poprawnej i harmonijnej jazdy konnej Droga szkoleniowa jeźdźca

Dydaktyka i metodyka zajęć jazdy

konnej

Propozycje zajęć tematycznych dla

różnych grup docelowych

Wskazówki dotyczące organizacji

działalności szkoleniowej w ośrodku

jeździeckim

Teoria treningu

 

W treści:

Przedmowa  5

Wprowadzenie  6

Rozdział 1 Rola instruktora 10

Rozdział 2 Budowa i funkcjonowanie data ludzkiego 26

Rozdział 3 Teoria i nauka ruchu 50

Rozdział 4 Zrozumienie poprawnej i harmonijnej jazdy konnej 64

Rozdział 5  Etapy wyszkolenia jeźdźca

Rozdział 6  Teoria nauczania 86

Rozdział 7 Propozycje zajęć jazdy konnej dla różnych grup docelowych 106

Rozdział 8 Organizacja działalności szkoleniowe 166

Rozdział 9 Teoria i planowanie treningu 174

Załączniki

 Wraz z podręcznikiem „Jak nauczać jeździectwa" mamy nadzieję zaprezentować nowe standardy w pracy instruktorów i trenerów jeździectwa. Poruszone w książce zagadnienia tworzą przegląd metod, jakie należy stosować w nauczaniu jazdy konnej, aby przy odpowiednim wkładzie pracy uzyskać optymalny efekt. Jest ona kierowana do trenerów różnych dyscyplin jeździeckich, zajmujących się jeźdźcami w różnym wieku, na różnych poziomach zaawansowania i o najróżniejszych motywacjach. Omawiamy tu zasady, których należy przestrzegać w szkoleniu i treningu jeźdźców. Uzupełniamy je o przydatne wskazówki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio w praktyce, i pokazujemy możliwe drogi postępowania, które każdy trener będzie mógł samodzielnie wypróbować w swoich warunkach szkoleniowych.

Prezentowana książka to swoista „skrzynia skarbów", w której będziecie mogli znaleźć informacje pomocne w konkretnych sytuacjach. Będzie Wam towarzyszyć podczas - nieraz tak trudnego - procesu uczenia się i nauczania. To kompendium niezbędnej wiedzy, które wskaże Wam kwestie konieczne do opanowania w celu uzyskania pełnej kompetencji szkoleniowej.

szt.
zobacz więcej
Książka "Jeździec w świecie koni" Książka "Jeździec w świecie koni"

Dostępny

Cena: 65,00 zł

Autor: Sarah Widdicombe
Wydawca: Akademia Jeździecka
Okładka: twarda
Liczba stron: 153
Zdjęcia: kolorowe
ISBN: 978-83-934386-4-8

 

Jak zachowywać się, jak postępować, wręcz jak poruszać się i oddychać, aby Twój koń traktował ciebie jako członka-przywódcę stada, w którym czuje się pewnie i bezpiecznie. Niniejsza książka to proste i przystępne spojrzenie na zachowania i interakcje koni ze światem ludzi, a także najskuteczniejsze metody panowania nad ich naturalnymi reakcjami życiowymi, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Książka przedstawia konia w jego „naturalnej odsłonie”, wyjaśniając specyficzną budowę jego ciała oraz warunkowane nią sposoby postrzegania, rozumienia i wykonywania zadań stawianych mu przez człowieka.

szt.
zobacz więcej
Książka "Język koni - Język ludzi" Książka "Język koni - Język ludzi"

Dostępny

Cena: 64,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Isabelle von Neumann-Cosel

Ilość stron: 142

Rok wydania: 2010

Oprawa: twarda

Format: 17x24 cm

Opis:

Porozumienie jest możliwe!   Wskazówki do lepszej komunikacji.

 Książka pomaga w zrozumieniu koni; tłumaczy nie tylko wiele sytuacji związanych z końmi, daje również wiele przykładów "odpowiedzi" w języku końskim.

Hubertus Schmidt stwierdził:  "Niniejsza książka stanowi nieocenioną pomoc we właściwym postępowaniu, zgodnemu z ich potrzebami i naturą".

Isabelle von Neumann-Cosel jest instruktorką i sędzią Niemieckiego Związku Jeździeckiego, dziennikarką i autorką książek. Od wielu lat pracuje nie tylko z końmi, ale także uczy jazdy konnej.

 Spis treści:

Przedmowa

Gdyby konie potrafiły mówić - gdyby ludzie potrafili słuchać

 1. Razem na niebezpiecznym stepie - czyli skąd pochodzą konie
 2. W darze od natury - czyli czym dysponują konie
 3. W złotych klatkach - czyli jak dziś żyją konie
 4. Dziedzictwo dzikich przodków
 5. Czy mogę Cię powąchać? - Czyli gdy koń spotyka konia
 6. Zaufanie lepsze od kontroli - spotkanie z ludźmi
 7. Przyuczanie w działaniu - czyli szkolenie koni
 8. Jak daleko można zajść, gdy koń i jeździec lepiej się rozumieją
szt.
zobacz więcej
Książka "Mistrzowie Polski" Książka "Mistrzowie Polski"

Dostępny

Cena: 65,00 zł

Warto podejrzeć metody polskich medalistów. Może ich refleksje i przemyślenia otworzą jeszcze jedną furtkę w postrzeganiu jeździectwa.

 1. Sześćdziesiąt osiem pasjonujących rozmów z Mistrzami Polski w jeździectwie

2. Pochodzenie  mistrzowskich koni

3. Wykaz wszystkich Mistrzów Polski, 1931-1938 i 1953 - 2009

4. Wykaz medalistów Mistrzostw Polski biorących udział w Mistrzostwach Europy

5. Zdobyte przez nich medale w Mistrzostwach Świata

6. W każdym  numerowanym egzemplarzu autograf jednego z bohaterów.

szt.
zobacz więcej
Książka "Nauka jazdy konnej" Książka "Nauka jazdy konnej"

Dostępny

Cena: 49,00 zł
 • Autor: Wilhelm Museler
 • Wydawca: PWRiL
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 167
 • Zdjęcia: rysunki - czarno-białe, książka uzupełniona o kolorowe współczesne zdjęcia 
 • ISBN: 978-83-09-01084-5

Książka Wilhelma Muselera od blisko 80 lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Wydanie niemieckie z 2006 roku zostało opatrzone uwagami znaczących postaci świata jeździeckiego. "Nauka jazdy konnej" stanowi istotny punkt odniesienia w krajach, będących potęgami jeździeckimi.

szt.
zobacz więcej
Książka "Nos do przodu" Książka "Nos do przodu"

Dostępny

Cena: 58,00 zł

Jeśli chcesz, aby Twój koń odczuwał przyjemność w obcowaniu z Tobą, aby jazda nie kojarzyła mu się z dyskomfortem, a może nawet bólem, to ta książka skierowana jest do Ciebie. Jak zbudowany jest koń, jak powinno się szkolić konia, na czym polega klasyczna szkoła jazdy, Ty i Twój koń - w każdym rozdziale autor w jasny i przejrzysty sposób wyjaśnia młodym jeźdźcom w jaki sposób należy od samego początku obcować z końmi, aby zarówno koniom jak i jeźdźcom sprawiało to przyjemność i zadowolenie.

szt.
zobacz więcej
Książka "Notatnik Mistrza" Książka "Notatnik Mistrza"

Dostępny

Cena: 55,00 zł

Przesłanie Michela Robertsa do każdego jeźdźca:
"Niezależnie od tego jaki poziom reprezentujecie, którą z dyscyplin jeździeckich się zajmujecie, jaki jest Wasz cel, czy wiek, tę książkę napisałem właśnie dla Was. Znajdziecie w niej objaśnienia, ćwiczenia i rysunki, które pomogą Wam w wędrowce do celu. Każdy jeździec jest w stanie robić postępy i rozwijać się, dążąc do pięknego jeździectwa, jeśli tylko będzie prawidłowo trenował, nie śpiesząc się przy tym".

szt.
zobacz więcej
Książka "Nowoczesny koń ujeżdżeniowy" Książka "Nowoczesny koń ujeżdżeniowy"

Dostępny

Cena: 57,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Dirk W. Rossie, komentarz Anky van Grunsven

Ilość stron: 120

Rok wydania: 2008

Oprawa: twarda

Format: 17x24 cm

Opis:

pokrój -ruch -temperament

 Książka jest fascynująca z powodu naukowego podejścia do tematu. Autor znany ze swojego krytycznego i fachowego spojrzenia na ho­dowlę, w przystępny sposób opisuje biomechanikę konia i genetykę, jak również temperament i zachowanie - wszystko zgodne z końską naturą. Dodatkowo omawia głęboki związek konia i jeźdźca.

W książce znalazły się treści o:

• oczekiwanej budowie konia, od potylicy aż po ogon

• niezbędnych cechach trzech podstawowych chodów

• różnych „stylach" końskiego ruchu

• fizycznych możliwościach zebrania i samoniesienia

• roli temperamentu, zdolności uczenia się i jezdności konia

W książce powstał obraz „idealnego" konia ujezdżeniowego.

Książka zawiera aktualne przepisy FEI, które wywierają duży wpływ na koński rynek.

 Spis treści:

KWPN

Przedmowa

I. POKRÓJ

1. Cel ujeżdżenia

2. Konie skokowe a konie ujeżdżeniowe

3. "Wyniosły" koń

4. Znaczenie długich kończyn przednich

5. Szyja - doskonały instrument

6. Mocny i elastyczny grzbiet

7. Dobry zad

8. Kończyny tylne stworzone do niesienia

9. Koń jak łuk i cięciwa

II. RUCH

10. Znaczenie ruchu

11. Naturalne cechy

12. Stęp - nieprawidłowy czy doskonały?

13. Kłus - napęd w kończynach tylnych

14. Galop - konflikt między naturą a FEI

15. Porównanie koni do budowli romańskich i gotyckich

16. Kończyny tylne - różne sposoby stawiania

III. TEMPERAMENT

17. Badania ankietowe

18. Cechy przeciwstawne

19. Konie i ludzie

20. Zdolność uczenia się: "wiedza tajemna"

21. Partnerstwo między jeźdźcem a koniem

22. "Kiedy oddaję wodze, świat wokół mnie otwiera się ponownie"

Zadowolony sportowiec

Podziękowania

Bibliografia

Indeks

szt.
zobacz więcej
Książka "Psychologia treningu koni" Książka "Psychologia treningu koni"

Dostępny

Cena: 65,00 zł

Wydawca: PWRiL

Autor: Krzysztof Skorupski

Ilość stron: 192

Oprawa: twarda

Format: 13,5x21cm

Opis:

Trening koni sportowych stanowi dla nich duże obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, przy czym nie zawsze idzie ono w parze z rozwojem ich możliwości w sporcie. Zwłaszcza zbyt duże psychiczne obciążenie hamuje ten rozwój. Wymuszony, często niewłaściwymi metodami, wysiłek wywiera negatywne piętno na procesach adaptacji organizmu. W tej sytuacji coraz więcej specjalistów z pobudek zarówno praktycznych, jak i humanistycznych szuka coraz doskonalszych metod szkolenia, treningu i powodowania koniem, zgodnych z jego naturą, psy­chiką i rozwojem.

 W ostatnich latach do skarbnicy wiedzy hipologicznej dużo wnieśli Monty Roberts, którego metody sięgają instynktu stad­nego i zasad porozumiewania się koni między sobą, oraz Pat Parelli, który zaproponował bezstresową metodę układania tych zwierząt.

 Kierując się powyższymi przesłankami, podjąłem próbę przedstawienia czytelnikom wybranych zagadnień z psychologii zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzysta­nia ich w praktyce jeździeckiej. Z tej przyczyny zaprezentowałem również swoje prace nad stresem emocjonalnym i adaptacją koni sportowych do zwiększonego wysiłku. Prowadziłem je pod kierownictwem prof. J. F. Boby lewa, pełniącego wówczas funkcję przewodniczącego Komisji Weterynaryjnej Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

 Mam nadzieję, ze zwolennicy zarówno naturalnych, jak i klasycznych metod szkolenia koni znajdą w mojej książce interesujące ich informacje, które pomogą im lepiej rozumieć konie i ulepszyć dotychczasowe postępowanie z nimi, a zatem również doskonalić własną drogę współpracy z tymi szlachetnymi zwierzętami.

Spis treści:

Przedmowa

Wprowadzenie

ROZDZIAŁ 1 - Filogeneza psychiki koni

• Ewolucja koniowatych

• Z nastaniem cywilizacji

• Mechanizmy regulacji zachowania

ROZDZIAŁ 2 - Szkolenie i powodowanie

• Wzmocnienie - nagroda

• Teoria

• Praktyka

• karze i karaniu

• Teoria

• Praktyka

• Nasilanie słabnących reakcji

• Powodowane zachowanie

• Prowadzenie w tańcu

• Rozluźnienie

ROZDZIAŁ 3 - Ważne w szkoleniu jeźdźców

• Umiejętność spostrzegania i reagowania

• Nieświadome działania i ich skutki

• Granice obciążeń psychicznych koni

ROZDZIAŁ 4 - Psychologia indywidualnych zachowań konia

• Temperament a zachowanie

• Charakter a zachowanie

• Indywidualność w świetle doboru naturalnego

• Określanie cech temperamentu

ROZDZIAŁ 5 - Proces uczenia

• Uczenie się przewidywalnych sygnałów - warunkowanie klasyczne

• Szybkość warunkowania

• Generalizacja bodźca

• Różnicowanie bodźców

• Warunkowanie awersyjne i warunkowanie emocji

• Wygasanie i samoistne odnowienie

• Odwarunkowanie

• Blokowanie

• Warunkowanie wyższego rzędu

• Uczenie się przez poznawanie skutków zachowań

• - warunkowanie sprawcze

• Zachowanie i wzmocnienie

• Karanie

• Wyuczona bezradność

• Kształtowanie zachowań

• Rozkłady wzmocnień

• Skutki przypadkowych wzmocnień

• Zachowania specyficzne dla gatunku

• Współdziałanie warunkowania klasycznego i sprawczego

• Warunkowe nasilanie i osłabianie reakcji sprawczych

• Zbieżność trójczłonowa

• Dwuczynnikowa teoria reakcji unikania

• Kierowanie zachowaniem zwierząt

ROZDZIAŁ 6 - Emocje a rozwój możliwości

• Procesy adaptacji

• Emocjonalna reaktywność

• Emocje i zdolność do pracy

• Emocje podczas treningu

• mocje przedstartowe

• Treningowe obciążenia koni sportowych

• Aktywność SAS w stanie spoczynku

Podsumowanie

Zakończenie

Bibliografia

szt.
zobacz więcej
Książka "Sekrety i metody Mistrza" Książka "Sekrety i metody Mistrza"

Dostępny

Cena: 58,00 zł

Książka jest osobistym wyznaniem jednego z najwybitniejszych jeźdźców. Dla Michela Roberta bardzo ważne jest przygotowanie mentalne w całym procesie treningowym w jeździectwie, na co poświęca sporo czasu i uwagi podczas własnego treningu.W następnej kolejności opisuje przygotowanie fizyczne i pozycję w siodle. Bardzo szeroko i dokładnie omawia swoją metodę utrzymania wzroku panoramicznego, któremu przypisuje dużą wagę w odnoszeniu sukcesów. Opisuje także relacje pomiędzy trenerem a jeźdźcem sprzyjające rozwojowi obu stron.

szt.
zobacz więcej
Książka "Sprzęt i akcesoria jeździeckie" Książka "Sprzęt i akcesoria jeździeckie"

Dostępny

Cena: 58,00 zł

Redaktor: Carolyn Henderson
Miękka okładka.
Liczba stron: 185
Zdjęcia: kolorowe

Kompleksowy, bogato ilustrowany przewodnik po sprzęcie jeździeckim, dzięki któremu nauczysz się bezbłędnie rozpoznać, poprawnie dopasowywać, prawidłowo stosować i odpowiednio pielęgnować najróżniejsze elementy rzędu potrzebne do efektywnej i bezproblemowej jazdy.

- Bezstronny i całościowy przegląd dostępnych na rynku rozwiązań dla różnych dyscyplin jeździeckich, od skoków przez przeszkody po jazdę w stylu western.
- Jasne i przystępne opisy konstrukcji oraz funkcji poszczególnych produktów, które ułatwiają rozwiązywanie konkretnych problemów.

- Zwięzłe objaśnienia i szczegółowe ilustracje pomagają poprawnie dopasowywać różnorodne elementy rzędu, w tym siodła, wędzidła i derki, co przekłada się na większy komfort i zadowolenie konia.
- informacje na temat tradycyjnych i nowatorskich rozwiążą, wzorów i materiałów.

szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium