🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 Zamów paczkę od wtorku do piątku do godz. 10:00, a my wyślemy ją jeszcze tego samego dnia!

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Książki jeździeckie to atrakcyjna propozycja dla osób o różnym stopniu zaawansowania jazdy konnej. Z jednej strony są to ogólne poradniki np. Encyklopedia jazdy konnej, Nauka jazdy konnej czy Rasy koni. Z kolei inne tytuły traktują o jednej, konkretnej dziedzinie lub tematyce: np. masażu koni, psychologii treningu koni, metodzie Mastersona i terapii manualnej czy prawidłowym dopasowaniu siodła. Ponadto również są to podręczniki na temat konkretnych rodzajów treningów: konia skokowego, konia sportowego lub o treningu mentalnym dla jeźdźców. Niektóre tematy - np. zasady jazdy konnej - zostały opisane aż w 3 tomach, bo temat jest tak bardzo obszerny.

Książki o koniach - dla koniarzy i na prezent

Książki o koniach to doskonały pomysł na prezent dla osób, które jeżdżą konno rekreacyjnie lub zawodowo. W naszej ofercie znajdzie się coś dla osób w każdym wieku. Z jednej strony to propozycje dla najmłodszych: albumy z naklejkami, kolorowe książeczki lub wierszowane bajki dla malucha. Z kolei dla starszych polecamy merytoryczne poradniki i programy treningowe, do niektórych dołączone są płyty DVD.

Książki

Książka "101 ćwiczeń dla skoczka" Książka "101 ćwiczeń dla skoczka"
Producent: Galaktyka

Dostępny

Cena: 54,90 zł

Tytuł: 101 ćwiczeń dla skoczka
Autor: Opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Mickunas Wojciech
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 236
Rok wydania: 2014

Uwaga jeźdźcy i trenerzy! "101 ćwiczeń dla skoczka" to doskonała, pomocna w treningach książka, zawierająca ćwiczenia sprawdzone w praktyce przez największych ekspertów konkurencji skoków przez przeszkody. Jest to doskonale opracowany pod względem merytorycznym poradnik, który z pewnością stanie się jednym z Waszych ulubionych przewodników po ćwiczeniach doskonalących umiejętności Wasze i Waszego konia skoczka.

W książce m.in.:

 • podstawowe ćwiczenia w stępie i w kłusie
 • przechodzenie od jazdy przez leżące drągi do skoków - ćwiczenia
 • szeregi gimnastyczne z różną ilością skoków z galopem pomiędzy przeszkodami
 • stosowanie szeregów gimnastycznych w jeździe z zakrętami w obu kierunkach i na wprost
 • ćwiczenia w galopie z drągami na ziemi
 • ćwiczenia skoków w galopie
 • problemy napotykane podczas treningu skoków
 • ćwiczenia dla najbardziej zaawansowanych
 • słownik wyrażeń i określeń
 • dokładne schematy ilustrujące poszczególne ćwiczenia
szt.
zobacz więcej
Książka "101 ćwiczeń na ujeżdżalni" Książka "101 ćwiczeń na ujeżdżalni"
Producent: Galaktyka

Dostępny

Cena: 55,00 zł

Liczba stron: 233
Format: 210 x 280
Oprawa: Miękka

Ćwiczenia odpowiednie zarówno dla jeźdźców jeżdżących w stylu angielskim, jak i dla amatorów westernu – są ułożone według wzrastającego stopnia trudności, od prostych, podstawowych elementów, takich jak step i kłus roboczy, do bardziej zaawansowanych: „dwa kwadraty” i „lotna zmiana nogi w galopie”. Cherry Hill prezentuje znane, klasyczne ćwiczenia obok własnych oryginalnych pomysłów, dając każdemu szeroki wybór użytecznych programów do pracy. Książka ta jest także cennym podręcznikiem dla trenerów i instruktorów, szukających nowych metod nauczania.

Przykładowe ćwiczenia:
* Galop zebrany,
* Długa i niska rama,
* Rozluźnienie,
* Koło i ustępowanie od łydki,
* Kłus – zatrzymanie – cofanie – stęp,
* Zygzak w ciągu,
* Długa serpentyna,
* Rollback,
* Spirala,
* Ósemka.

Marzeniem każdego, kto pragnie doskonalić swoje umiejętności jeździeckie, jest praca z trenerem. Niewielu jednak stać na „osobistego trenera”, a i dostęp do trenerów – prawdziwych fachowców nie jest łatwy. Każdy potrzebujący pomocy w szkoleniu może jednak skorzystać z książek, które – wprawdzie nie w stu procentach – a w wielu sytuacjach mogą zastąpić trenera. Takimi książkami są podręczniki z serii 101 ćwiczeń. Mają państwo w rękach kolejną, godną polecenia książkę z tej serii.
Wojciech Mickunas

101 ćwiczeń na ujeżdżalni to doskonała książka dla jeźdźców, którzy chcą poprawić umiejętności swoje i swoich koni. Została napisana z myślą zarówno tych, którzy uprawiają jeździectwo nazywane klasycznym, jak i o tych, którzy jeżdżą w stylu western. Podobnie jak pozostałe książki z serii 101 ćwiczeń, jest to propozycja przystępna, praktyczna i godna polecenia.
Miesięcznik „Świat koni”

szt.
zobacz więcej
Książka "101 ćwiczeń z dresażu" Książka "101 ćwiczeń z dresażu"
Producent: Galaktyka

Dostępny

Cena: 59,90 zł

Liczba stron: 244
Format: 210 x 280
Oprawa: Miękka

Szkolenie konia z wykorzystaniem standardowych technik ujeżdżenia, daje solidne podstawy do uprawiania jeździectwa sportowego we wszystkich jego odmianach (konkurencjach). Dotyczy to zarówno konkurencji klasycznego ujeżdżenia jak i szeregu innych uprawianych w tzw. stylu angielskim czy w stylu western.

Trening ujeżdżeniowy w każdym przypadku prowadzi do ostatecznego, wspólnego dla wszelkich odmian jazdy konnej celu, jakim jest osiągnięcie jedności pomiędzy jeźdźcem i jego koniem, doskonalonej podczas każdego treningu. Każde z zamieszczonych w książce ćwiczeń jest opatrzone dokładnym opisem i poparte rysunkiem objaśniającym wykonanie zawartych w ćwiczeniu elementów. Poszczególne rozdziały poruszają zagadnienia takie jak: rozluźnienie, równowaga, lekkość, dosiad i pozycja jeźdźca w siodle, wydłużanie wykroku konia, czy doskonalenie lotnych zmian nogi w galopie.

101 ćwiczeń z dresażu to kolejna książka z serii 101 ćwiczeń, pomocna w racjonalnym szkoleniu konia. Niech nikogo nie zmyli użyte w tytule słowo „dresaż”, kojarzące się często z czworobokiem, długim frakiem i cylindrem. To mylne skojarzenie, gdyż określenie to, zapożyczone z języka francuskiego, oznacza dokładnie proces poddawania konia ćwiczeniom mającym stymulować jego rozwój. Efektem prawidłowego stosowania ćwiczeń z dresażu jest sprawny, harmonijnie i atletycznie rozwinięty, ujeżdżony wierzchowiec. Tę książkę polecam każdemu, komu zależy na osiągnięciu takiego efektu.
Wojciech Mickunas

Poradnik ten, opracowany w bardzo przystępny i poprawny pod kątem merytorycznym sposób, będzie na pewno nieocenioną pomocą dla jeźdźców, którzy mają ambicje do podnoszenia własnych umiejętności i doskonalenia swoich koni. Książka ta będzie szczególnie pomocna tym, którzy trenują samodzielnie i w codziennej pracy z końmi nie mają możliwości korzystania z pomocy trenera.
Miesięcznik "Świat koni"

szt.
zobacz więcej
Książka "Akademia Jeździecka" Książka "Akademia Jeździecka"

Dostępny

Cena: 72,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Wacław Pruchniewicz

Rok wydania: 2007

Ilość stron: 318

Oprawa: twarda

Format: 17x24 cm

Opis:

Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki

Podręcznik adresowany do:
- wszystkich jeźdźców
- kandydatów na Odznaki Jeździeckie
- instruktorów szkolenia podstawowego
- instruktorów sportu jeździeckiego

Autor to trener jeździectwa klasy mistrzowskiej, Staatlich geprüfte Reitlehrer oraz Ausbildungleiter (austryiackie uprawnienia), sędzia międzynarodowy w ujeżdżeniu, wieloletni zastępca szefa wyszkolenia w PZJ. W swojej książce w przystępny sposób opisuje zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym jeźdźca i konia. Inspiracją do powstania tej książki były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii – czyli krajów będących potęgami w świecie jeździeckim. Książka adresowana jest do instruktorów jazdy konnej różnych stopni, sędziów, kandydatów na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej oraz do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim zasadniczą rolę odgrywa prawidłowe opanowanie podstaw, gdzie doświadczenia w siodle powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części Akademii Jeździeckiej w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym konia i jeźdźca.

Inspiracją do powstania książki, były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy, zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna do zdawania egzaminu na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. Podobny cel przyświeca "Akademii Jeździeckiej".

Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Dla tych ostatnich ułatwieniem są osobno wydawane zestawy pytań i odpowiedzi dopasowane do poziomu wymagań na odznakę Brązową, Srebrną lub Złotą. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

Jeździectwo jest sportem nietypowym i skomplikowanym, polega bowiem na ścisłej współpracy dwóch żywych istot, jakimi są człowiek i koń.

Aby uprawiać ten sport i mieć w nim pozytywne wyniki należy dokładnie poznać zasady, na których opiera się współpraca jeźdźca z koniem.

Na przestrzeni wieków na ten temat napisano wiele rozpraw bardziej lub mniej naukowych. Powstawały szkoły, które z czasem ulegały zasadniczym zmianom wskutek dokładniejszego poznawania praw fizyki, anatomii i psychologii konia oraz wymagań jakie stawiają różnego rodzaju konkurencje jeździeckie, których poziom stale rośnie.

 

Spis treści:
Etyczne podstawy użytkowania konia.
1 Koń
2 Obchodzenie się z koniem
3 Cechy wpływające na użytkowość koni
4 Utrzymanie i żywienie koni
5 Zdrowie konia
6 Wyposażenie konia wierzchowego
7 Przygotowanie do jazdy
8 Zasady zachowania na ujeżdżalni
9 Teoria klasycznej jazdy
10 Wyjazdy w teren
11 Szkolenie podstawowe konia
12 Lonżowanie
13 Powożenie w pigułce
14 Transport koni
15 Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie
16 Organizacja sportu jeździeckiego
17 Historia jeździectwa
18 Hodowla koni w Polsce

szt.
zobacz więcej
Książka "Anatomia i fizjologia w treningu konia" Książka "Anatomia i fizjologia w treningu konia"

Dostępny

Cena: 80,00 zł

Praktyczny przewodnik dla trenerów, jeźdźców i miłośników koni.

Druga unikatowa pozycja po książce "Jak porusza się Twój koń" Gillian Higgins.

Spójrz na swojego konia z zupełnie nowej perspektywy, poznając szczegółową budową i zasady funkcjonowania dwunastu układów jego ciała, przedstawionych na malunkach naniesionych bezpośrednio na skórę końskich modeli.

Gillian Higgins wykorzystując swoją autorską technikę malowania na koniach, pokazuje, w jaki sposób poszczególne układy ciała współpracują ze sobą, wpływając na wydajność organizmu i ograniczając ryzyko urazów.

Podręcznik składa się z 12 rozdziałów, które kolejno prezentują znaczenie i rolę poszczególnych układów ciała oraz ich wzajemne interakcje.

Ten atrakcyjny wizualnie oryginalny, a jednocześnie przejrzysty poradnik pokazuje, w jaki sposób anatomia wpływa na metody chowu, użytkowania i szkolenia koni.

„Nareszcie pojawiła się książka, która tłumaczy, jak działa koń - od wewnątrz - a do tego jest napisana zrozumiałym językiem. Lektura obowiązkowa dla każdego zaangażowanego jeźdźca".

Dr W.Bechtolsheimer

 

Przez pięćdziesiąt milionów lat ewolucja idealnie przystosowała konie do życia w pełnej niebezpieczeństw niszy ekologicznej. Dzięki dziedzictwu dzikich przodków współczesny koń domowy jest zwierzęciem o silnym instynkcie stadnym, przystosowanym do stałego pobierania pokarmu roślinnego. Cechuje się siłą i wytrzymałością umożliwiającą skuteczną ucieczkę przed drapieżnikami. Aby efektywnie wykorzystać naturalne atrybuty tych fascynujących zwierząt w sporcie i rekreacji, trenerzy i jeźdźcy powinni szczegółowo poznać ich poszczególne układy biologiczne, a także ich współdziałanie i znaczenie dla optymalnego stanu zdrowia koni. Poprzednia książka Gillian koncentrowała się głównie na budowie układu mięśniowo-szkieletowego. Jej najnowsza pozycja nie tylko pogłębia ten temat, ale też idzie o krok dalej. Autorka prezentuje dwanaście układów w ciele konia i objaśnia praktyczne implikacje ich szczególnej struktury dla użytkowania i optymalnych warunków życia tych niezwykłych zwierząt. Unikatowe schematy namalowane przez autorkę bezpośrednio na skórze końskich modeli pozwalają uwydatnić piękno koni. Połączenie walorów estetycznych z rzetelną wiedzą biologiczną czyni z tej książki lekturę naprawdę wyjątkową na rynku. Jest to naturalna kontynuacja promowanej przez Gillian koncepcji „poznania konia od środka".

szt.
zobacz więcej
Książka "Best of Piaffe" Książka "Best of Piaffe"

Dostępny

Cena: 61,00 zł

Redaktor: Jurgen Kemmler

Wydawca: Akademia Jeździecka

Okładka: twarda

Liczba stron: 200

Zdjęcia: kolorowe

W książce zostały zebrane najciekawsze i najwartościowsze artykuły z niemieckiego kwartalnika miłośników ujeżdżenia "Best of Piaffe", napisane przez znawców klasycznej sztuki jazdy konnej.

Tytuły rozdziałów:

- "Dawni mistrzowie sztuki jazdy konnej"

- "Użytkowanie koni"

- "Człowiek - Koń powiązane losy"

- "Jeździectwo klasyczne"

szt.
zobacz więcej
Książka "Choroby koni - weterynaria praktyczna" Książka "Choroby koni - weterynaria praktyczna"

Dostępny

Cena: 92,00 zł

Szczegółowy wykaz chorób w powiązaniu z obszarami ciała konia: choroby okolic głowy, klatki piersiowej, brzucha, układu ruchu. A także opis infekcji ogólnych, choroby alergiczne, skóry, przemiany materii, choroby źrebiąt i koni starszych.

szt.
zobacz więcej
Książka "Coaching w jeździectwie" Książka "Coaching w jeździectwie"

Dostępny

Cena: 35,00 zł

Autor: Isly Auty
Wydawca: Akademia Jeździecka
Okładka: miękka
Liczba stron: 131
Zdjęcia: czarno-białe
ISBN: 978-83-924392-2-6

Poruszane tematy w książce-podręczniku to: cechy dobrego trenera, rozwój zawodowy trenera, komunikacja, ocena uczniów, rozwój świadomości trenera, jeźdźca, ewolucja strategii nauczania, trening dzieci, rozwój talentów, trening jeźdźca rekreacyjnego, trening zawodników, jeźdźcy zestresowani, odpowiedzialność, cele.

szt.
zobacz więcej
Książka "Dosiad naturalny" Książka "Dosiad naturalny"
Producent: Galaktyka

Dostępny

Cena: 39,90 zł

Liczba stron: 300
Format: 165 x 240
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2005

 Metody szkoleniowe Sally Swift zostały wzbogacone o nowe elementy i ćwiczenia, a także bogato zilustrowane zdjęciami. W odróżnieniu od wielu tradycyjnych szkół, Sally Swift odrzuca stosowanie siły w treningu konia. Jej podejście oparte jest na bogatej wiedzy o anatomii człowieka i konia. Wiedza ta skłania do zmiany przyzwyczajeń i nawyków w celu uzyskania lepszej pozycji w siodle i współpracy z koniem. Autorka uważa, że jeździec, zyskując świadomość ruchów swojego ciała oraz ruchów konia, zaczyna poruszać się w harmonii z koniem, co pozwala na wypracowanie naturalnej swobody ruchów. Ponadto, koń szkolony zgodnie z zaleceniami Sally Swift czerpie więcej radości z jazdy, a trening jest dla niego mniej stresujący.

Dosiad naturalny nie jest stylem jazdy, jak na przykład ujeżdżenie czy western. To raczej sposób reedukacji umysłu i ciała jeźdźca, nastawiony na uzyskanie równowagi duchowej i cielesnej, która jest podstawą efektywnej komunikacji z koniem.

Autorka tej nowatorskiej teorii – Sally Swift – zrewolucjonizowała dotychczasowe podejście do jeździectwa, udowadniając, jak ogromny wpływ na jakość jazdy konnej ma prawidłowe użycie ciała człowieka. W swojej pierwszej książce na ten temat zdefiniowała cztery elementy podstawowe, które tworzą fundament i doktrynę dosiadu naturalnego. Uzyskanie harmonii między jeźdźcem a koniem jest możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie znaczenie elementów podstawowych.

szt.
zobacz więcej
Książka "Harmonia jeźdźca i konia" Książka "Harmonia jeźdźca i konia"
Producent: Galaktyka

Dostępny

Cena: 44,90 zł

Autor:  Sally Swift    
Wydawnictwo: Galaktyka, Październik 2007
Liczba stron: 183
Wymiary: 165 x 230 mm

Sally Swift prezentuje metody, które pozwalają jeźdźcowi na osiąganie zupełnej harmonii z koniem poprzez pracę naturalną, z odrzuceniem jakiejkolwiek formy przemocy i cierpienia konia. Zamiast tradycyjnych sposobów wywierania presji na koniu, Sally proponuje użycie jasnych, niezwykle twórczych wyobrażeń, które zastępują mechaniczne działania jeźdźca (np. wyobrażasz sobie, że jesteś rosnącym drzewem). Ponadto jej doskonała znajomość anatomii konia i człowieka oraz talent dydaktyczny przyczyniły się do powstania tekstu, który przyswaja się bardzo łatwo, a po jego przeczytaniu wiele rzeczy okazuje się w praktyce proste. Jeśli korzystamy z rad i pomocy Sally, jazda na koniu staje się o wiele przyjemniejsza i mniej frustrująca, a efekty przychodzą same i zadziwiają zarówno jeźdźca, jak i obserwatorów. Książka jest zilustrowana wspaniałymi rysunkami i fotografiami, które ułatwiają zrozumienie tekstu. Centered Riding to książka dla wszystkich, którzy chcą jeździć jeszcze lepiej i chcą, by ich konie były szczęśliwsze.

szt.
zobacz więcej
Książka "Inteligencja koni" Książka "Inteligencja koni"

Dostępny

Cena: 53,00 zł

Okładka – miękka

Liczba stron – 128

Zdjęcia, rysunki – kolor

 Autorka od lat specjalizuje się w poznawaniu zdolności poznawczych i etologii koni. Swoje książki i prace naukowe poświęca porozumieniu pomiędzy koniem i człowiekiem, przekazując praktyczną wiedzę z zakresu uczenia się, komunikacji i pozytywnego szkolenia koni.    

szt.
zobacz więcej
Książka "Jak lepiej jeździć konno 2- dla zaawans" Książka "Jak lepiej jeździć konno 2- dla zaawans"
Producent: Galaktyka

Dostępny

Cena: 39,90 zł

Liczba stron: 174
Format:165 x 240
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2009

Jeżeli w trakcie zaawansowanego szkolenia konia pojawią się problemy, musisz zająć się nimi od podstaw, najlepiej sięgając po rozwiązania sprawdzone w praktyce!!! W Jak lepiej jeździć konno2 Christoph Hess, korzystając ze zdobytej wiedzy i doświadczenia, podpowiada jak radzić sobie z przeszkodami, z którymi w praktyce może spotkać się każdy jeździec. Wszystkie zagadnienia autor przedstawia według bardzo trafnego schematu: rozpoczyna od analizy problemu, mającego najczęściej przyczynę w podstawowym wyszkoleniu konia, by następnie, krok po kroku, zbudować koncepcję jego rozwiązania, w oparciu o przepuszczalność, równowagę oraz wzajemne zaufanie jeźdźca i konia.

Książka powstała w ramach akcji szkoleniowej, prowadzonej przez Niemiecką Federację Jeździecką od 2005 roku, obejmującej liczne seminaria z zakresu tematyki klasycznej teorii jeździectwa. W niniejszej publiakcji Christoph Hess odpowiada na wybrane pytania dotyczące praktyki i przedstawia sposób, w jaki każdy jeździec może z tych porad skorzystać. Zaczyna od analizy problemu, mającego najczęściej przyczynę w podstawowym szkoleniu konia, po czym krok po kroku buduje koncepcję jego rozwiązania, w oparciu o przepuszczalność, równowagę oraz wzajemne zaufanie jeźdźca i konia

Książka zawiera:

 • porady dla jeźdźcó zaawansowanych, zawodników i szkoleniowców
 • pomoc w rozwiązywaniu problemów w podstawowym wyszkoleniu jeźdźca i konia
 • porady z zakresu ujeżdżenia, skoków i WKKW
 • podejście problemowe, analityczne, wynikające z praktyki i do stosowania w praktyce.

Mój trener - a prywatnie mój Ojciec - mawiał często: "Jeśli chcesz być lepszy w tym, co robisz, to słuchaj, co mówią, czytaj, co piszą, wybieraj, co najlepsze". Staram sie zawsze postępować zgodnie z tą radą. Między innymi dlatego przeczytałem nową książką, przygotowaną dla polskiego czytelnika przez Wydawnictwo Galaktyka. Jak lepiej jeździć konno 2 to kolejna pozycja, w której znany praktyk Christoph Hess radzi, jak rozwiązywać rozmaite problemy jeździeckie poprzez doskonalenie własnych umiejętności. Książka ta, napisana jasnym, zrozumiałym językiem, z pewnością okaże się nieocenioną pomocą dla czytelników - szczególnie tych, którzy nie mają na co dzień możliwości trenowania pod okiem instruktora czy trenera. Każdy ambitny jeździec powinien stale doskonalić swój warsztat i umiejętności. Przeczytanie właśnie tej książki na pewno się do tego przyczyni.
Wojciech Mickunas

szt.
zobacz więcej
Książka "Jak nauczać jeździectwa" Książka "Jak nauczać jeździectwa"

Dostępny

Cena: 63,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Praca zbiorowa

Rok wydania: 2008

Ilość stron: 199

Format: 17x24 cm

Oprawa: twarda

Opis:

Jak nauczać jeździectwa. Podręcznik dla instruktorów  i trenerów.

Niniejsza książka to gruntowne kompendium wiedzy skierowane do wszystkich szkoleniowców w jeździectwie. Zawiera konkretne porady i wskazówki przydatne w przygotowywaniu zajęć tematycznych oraz niezbędne do tego celu informacje z dziedziny pedagogiki. Ponadto podręcznik zarysowuje podstawy anatomii, fizjologii i psychologii człowieka, jak również zagadnienia teorii ruchu.

Zawartość książki dostosowana jest do wymogów szkolenia instruktorów jazdy konnej.

Podręcznik prezentuje skomplikowane procesy w sposób przystępny i interesujący, dzięki czemu zdobytą wiedzę można z łatwością wykorzystać w praktyce.

 

Wybrane zagadnienia:

Rola instruktora

Podstawy anatomii, fizjologii i psychologii człowieka Teoria ruchu

Znaczenie poprawnej i harmonijnej jazdy konnej Droga szkoleniowa jeźdźca

Dydaktyka i metodyka zajęć jazdy

konnej

Propozycje zajęć tematycznych dla

różnych grup docelowych

Wskazówki dotyczące organizacji

działalności szkoleniowej w ośrodku

jeździeckim

Teoria treningu

 

W treści:

Przedmowa  5

Wprowadzenie  6

Rozdział 1 Rola instruktora 10

Rozdział 2 Budowa i funkcjonowanie data ludzkiego 26

Rozdział 3 Teoria i nauka ruchu 50

Rozdział 4 Zrozumienie poprawnej i harmonijnej jazdy konnej 64

Rozdział 5  Etapy wyszkolenia jeźdźca

Rozdział 6  Teoria nauczania 86

Rozdział 7 Propozycje zajęć jazdy konnej dla różnych grup docelowych 106

Rozdział 8 Organizacja działalności szkoleniowe 166

Rozdział 9 Teoria i planowanie treningu 174

Załączniki

 Wraz z podręcznikiem „Jak nauczać jeździectwa" mamy nadzieję zaprezentować nowe standardy w pracy instruktorów i trenerów jeździectwa. Poruszone w książce zagadnienia tworzą przegląd metod, jakie należy stosować w nauczaniu jazdy konnej, aby przy odpowiednim wkładzie pracy uzyskać optymalny efekt. Jest ona kierowana do trenerów różnych dyscyplin jeździeckich, zajmujących się jeźdźcami w różnym wieku, na różnych poziomach zaawansowania i o najróżniejszych motywacjach. Omawiamy tu zasady, których należy przestrzegać w szkoleniu i treningu jeźdźców. Uzupełniamy je o przydatne wskazówki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio w praktyce, i pokazujemy możliwe drogi postępowania, które każdy trener będzie mógł samodzielnie wypróbować w swoich warunkach szkoleniowych.

Prezentowana książka to swoista „skrzynia skarbów", w której będziecie mogli znaleźć informacje pomocne w konkretnych sytuacjach. Będzie Wam towarzyszyć podczas - nieraz tak trudnego - procesu uczenia się i nauczania. To kompendium niezbędnej wiedzy, które wskaże Wam kwestie konieczne do opanowania w celu uzyskania pełnej kompetencji szkoleniowej.

szt.
zobacz więcej
Książka "Jeździec w świecie koni" Książka "Jeździec w świecie koni"

Dostępny

Cena: 65,00 zł

Autor: Sarah Widdicombe
Wydawca: Akademia Jeździecka
Okładka: twarda
Liczba stron: 153
Zdjęcia: kolorowe
ISBN: 978-83-934386-4-8

 

Jak zachowywać się, jak postępować, wręcz jak poruszać się i oddychać, aby Twój koń traktował ciebie jako członka-przywódcę stada, w którym czuje się pewnie i bezpiecznie. Niniejsza książka to proste i przystępne spojrzenie na zachowania i interakcje koni ze światem ludzi, a także najskuteczniejsze metody panowania nad ich naturalnymi reakcjami życiowymi, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Książka przedstawia konia w jego „naturalnej odsłonie”, wyjaśniając specyficzną budowę jego ciała oraz warunkowane nią sposoby postrzegania, rozumienia i wykonywania zadań stawianych mu przez człowieka.

szt.
zobacz więcej
Książka "Jeździectwo naturalne bez tajemnic" Książka "Jeździectwo naturalne bez tajemnic"
Producent: Galaktyka

Dostępny

Cena: 38,00 zł

Liczba stron: 203
Format:
150 x 200
Oprawa:
Miękka

Dr Miller całe swoje życie poświęcił studiowaniu zachowań zwierząt (i ludzi), a jego pasja dla koni jest praktycznie namacalna. ''Jeździectwo naturalne bez tajemnic'' to lektura tyleż pouczająca, co i przyjemna, wykazująca naukowe podstawy efektywności metod szkoleniowych coraz bardziej dziś popularnych. Zmysł obserwacyjny Millera, dekady doświadczenia zdobytego w jeździe i pracy z końmi podczas praktyki weterynaryjnej, wspaniałe poczucie humoru, oraz obsesyjna potrzeba zrozumienia zachowań końskich sprawiają, iż książka ta będzie niezwykle użyteczną pozycją w bibliotece każdego miłośnika koni, zarówno profesjonalisty jak i początkującego, starającego się poprawić swoje umiejętności w odczytywaniu zachowań koni, komunikowaniu się z nimi, czy też po prostu samym obcowaniu z nimi.

Książkę powinien przeczytać każdy, kto szuka sposobu na porozumiewanie się z końmi. Robert Miller w sposób najbardziej przejrzysty i przystępny, zarówno dla amatorów jak i zawodowców, odpowiada na pytania:

 • Czy można przewidzieć zachowanie konia w określonych warunkach?
 • Czy można na nie wpłynąć?
 • Jak porozumiewać się z koniem, żeby nasza „mowa” była dla niego czytelna?
 • Jak się zachowywać, żeby koń wiedział, o co nam chodzi?

Bogate doświadczenie zawodowe i życie spędzone z końmi pozwalają autorowi na przedstawienie czytelnikowi przekonującej, odkrywczej wiedzy z zakresu uwarunkowań w zachowaniu koni.

szt.
zobacz więcej
Książka "Język koni - Język ludzi" Książka "Język koni - Język ludzi"

Dostępny

Cena: 64,00 zł

Wydawca: Akademia Jeździecka

Autor: Isabelle von Neumann-Cosel

Ilość stron: 142

Rok wydania: 2010

Oprawa: twarda

Format: 17x24 cm

Opis:

Porozumienie jest możliwe!   Wskazówki do lepszej komunikacji.

 Książka pomaga w zrozumieniu koni; tłumaczy nie tylko wiele sytuacji związanych z końmi, daje również wiele przykładów "odpowiedzi" w języku końskim.

Hubertus Schmidt stwierdził:  "Niniejsza książka stanowi nieocenioną pomoc we właściwym postępowaniu, zgodnemu z ich potrzebami i naturą".

Isabelle von Neumann-Cosel jest instruktorką i sędzią Niemieckiego Związku Jeździeckiego, dziennikarką i autorką książek. Od wielu lat pracuje nie tylko z końmi, ale także uczy jazdy konnej.

 Spis treści:

Przedmowa

Gdyby konie potrafiły mówić - gdyby ludzie potrafili słuchać

 1. Razem na niebezpiecznym stepie - czyli skąd pochodzą konie
 2. W darze od natury - czyli czym dysponują konie
 3. W złotych klatkach - czyli jak dziś żyją konie
 4. Dziedzictwo dzikich przodków
 5. Czy mogę Cię powąchać? - Czyli gdy koń spotyka konia
 6. Zaufanie lepsze od kontroli - spotkanie z ludźmi
 7. Przyuczanie w działaniu - czyli szkolenie koni
 8. Jak daleko można zajść, gdy koń i jeździec lepiej się rozumieją
szt.
zobacz więcej
Książka "Koń by się uśmiał" Książka "Koń by się uśmiał"
Producent: Multico

Chwilowo niedostępny

Cena: 55,00 zł

„Koń by się uśmiał” to książka do śmiechu. Wprawdzie dowcip jest koński, ale lekki i zabawny Choć głównym bohaterem jest koń, to jego wizerunek jest pretekstem do pokazania ludzkich zachowań i przywar – najczęściej w zabawnych i niecodziennych sytuacjach. Czytelnik prześledzi filmowe losy konia, jego rolę w historii i w sztuce, odbędzie podróż do czasów PRL-u oraz krainy polskich kowbojów. Spotka się z gwiazdami naszego kina i telewizji, pozostającymi pod urokiem konia, który jak wiadomo wciąż jest jednym z synonimów piękna.

Autorami są trzej znani i wybitni twórcy: felietonista Michał Ogórek, rysownik Henryk Sawka i fotografik Zenon Żyburtowicz. Połączenie niecodziennych zdjęć z dowcipnymi rysunkami i komentarzami daje skumulowaną dawkę humoru, gwarantującą dobrą zabawę. Świetna książka na prezent nie tylko dla koniarzy.

zobacz więcej
Książka "Kottas o ujeżdżeniu" Książka "Kottas o ujeżdżeniu"

Dostępny

Cena: 77,00 zł

Kottas o ujeżdżeniu to książka cieszącego się uznaniem w świecie jeździeckim wybitnego szkoleniowca, ukazująca filozofię i zasady klasycznej szkoły jazdy.

Autor kładzie nacisk na konieczność wypracowania prawidłowego dosiadu oraz zrozumienia zasad działania pomocy. Podkreśla, jak istotne jest nawiązanie z koniem bliskiej relacji i respektowanie jego możliwości fizycznych. Odsłania przed czytelnikiem kolejne etapy sztuki ujeżdżenia -  od pracy w podstawowych chodach, aż po piaff i pasaż. Omawia wiele problemów pojawiających się podczas szkolenia i przedstawia różne propozycje ich rozwiązania. Zalecenia i wskazówki są tym cenniejsze, że poparte wieloletnim doświadczeniem Autora. „Zawsze widzę w koniu partnera” to stwierdzenie stoi u podstaw filozofii Arthura Kottasa. Pewnie dlatego w pracy z najróżniejszymi końmi osiąga tak wspaniałe rezultaty.

Książka ta to świetna lektura dla osób, które pragną poznać zasady klasycznego ujeżdżenia i szkolić swoje konie tak, by osiągnąć lekkość i harmonię.
 
Spójny i całościowy wykład jednego z najbardziej uznanych szkoleniowców światowego formatu, bogato ilustrowany fotografiami i wskazówkami autora.
 
Lektura polecana przez British Horse Society.

Półki księgarskie uginają się pod ciężarem książek jeździeckich. Czym kierować się przy wyborze? Dla mnie decydująca jest wartość merytoryczna. Dobra książka łączy wieloletnie doświadczenia autora ze zdobyczami nauki w zakresie psychologii zwierząt i mechaniki ruchu. Taka właśnie jest książka Arthura Kottasa - pełna jasnych instrukcji, a zarazem nieprzeładowana zbędnymi informacjami. Każdy, kto chce skutecznie szkolić oraz użytkować konia w sporcie czy rekreacji, powinien ją kupić i uważnie przeczytać.

Krzysztof Skorupski

 
Spis treści:

1 FILOZOFIA ARTHURA KOTTASA

2 DOSIAD JEŹDŹCA
    Dlaczego dobry dosiad ma tak duże znaczenie
    Elementy dobrego dosiadu
    Porady dotyczące dosiadu
    Najczęstsze błędy dosiadu
    Częste problemy z dosiadem
    Znaczenie dosiadu - podsumowanie

 3 SZKOLENIE JEŹDŹCA NA LONŻY
    Stęp
    Ćwiczenia na lonży w stępie
    Kłus
    Ćwiczenia na lonży w kłusie
    Galop
    Półparada
    Uwagi ogólne
    Praca na lonży z zaawansowanymi koniem i jeźdźcem

4 PRACA Z ZIEMI
    Sprzęt do lonżowania
    Pierwsze lekcje na lonży
    Lonżowanie na koziołkach (cavalletti) i małych przeszkodach
    Lonżowanie na dwóch lonżach
    Praca w ręku
    Wprowadzanie piaffu podczas pracy w ręku

5 STĘP
    Stęp jako podstawowy chód szkoleniowy
    Ćwiczenia na poprawę stępa
    Zatrzymanie ze stępa
    Cofanie
    Stęp szkolny
    Moje rady dotyczące stępa
    Najczęstsze problemy w stępie

6 KŁUS
    Cele pracy w kłusie
    Jak poprawić kłus młodego konia
    Kłus szkolny
    Moje rady dotyczące kłusa
    Najczęstsze problemy w kłusie

7 GALOP I KONTRGALOP
    Pomoce do zagalopowania
    Jak poprawić jakość galopu
    Galop zebrany
    Kontrgalop
    Chody boczne w galopie
    Najczęstsze problemy w galopie

8 LOTNE ZMIANY NOGI
    Praca wstępna
    Lotna zmiana nogi
    Najczęstsze problemy z pojedynczą lotną zmianą nogi
    Lotne zmiany nogi w seriach
    Najczęstsze problemy z seriami zmian
    Zmiany co tempo
    Najczęstsze problemy ze zmianami co tempo

9 CHODY BOCZNE
    Zwrot na przodzie
    Ustępowanie od łydki
    Łopatką do wewnątrz
    Ciąg
    Najczęstsze problemy w ciągu
    Trawers i renwers
    Piruety

10 PIAFF I PASAŻ
    Moje rady dotyczące piaffu
    Moje rady dotyczące pasażu

szt.
zobacz więcej

Książki jeździeckie to atrakcyjna propozycja dla osób o różnym stopniu zaawansowania jazdy konnej. Z jednej strony są to ogólne poradniki np. Encyklopedia jazdy konnej, Nauka jazdy konnej czy Rasy koni. Z kolei inne tytuły traktują o jednej, konkretnej dziedzinie lub tematyce: np. masażu koni, psychologii treningu koni, metodzie Mastersona i terapii manualnej czy prawidłowym dopasowaniu siodła. Ponadto również są to podręczniki na temat konkretnych rodzajów treningów: konia skokowego, konia sportowego lub o treningu mentalnym dla jeźdźców. Niektóre tematy - np. zasady jazdy konnej - zostały opisane aż w 3 tomach, bo temat jest tak bardzo obszerny.

Książki o koniach - dla koniarzy i na prezent

Książki o koniach to doskonały pomysł na prezent dla osób, które jeżdżą konno rekreacyjnie lub zawodowo. W naszej ofercie znajdzie się coś dla osób w każdym wieku. Z jednej strony to propozycje dla najmłodszych: albumy z naklejkami, kolorowe książeczki lub wierszowane bajki dla malucha. Z kolei dla starszych polecamy merytoryczne poradniki i programy treningowe, do niektórych dołączone są płyty DVD.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium