


Kategorie
Producent
-
Agroświat (1)
-
Akademia Jeździecka (38)
-
AWM (1)
-
Difin (1)
-
Equine Massage (2)
-
Galaktyka (32)
-
Horse Assisted Education (1)
-
Horsesense (1)
-
Multico (12)
-
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne (6)
-
PARKUR (1)
-
Pascal (1)
-
Replika (2)
-
RM (2)
-
Sassebi (4)
-
SBM (6)
-
Skrzat (1)
-
Sorus (1)
-
Stajnia (1)
-
Świadome Jeździectwo (10)
-
Wilga (1)
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Promocja
Książki jeździeckie to atrakcyjna propozycja dla osób o różnym stopniu zaawansowania jazdy konnej. Z jednej strony są to ogólne poradniki np. Encyklopedia jazdy konnej, Nauka jazdy konnej czy Rasy koni. Z kolei inne tytuły traktują o jednej, konkretnej dziedzinie lub tematyce: np. masażu koni, psychologii treningu koni, metodzie Mastersona i terapii manualnej czy prawidłowym dopasowaniu siodła. Ponadto również są to podręczniki na temat konkretnych rodzajów treningów: konia skokowego, konia sportowego lub o treningu mentalnym dla jeźdźców. Niektóre tematy - np. zasady jazdy konnej - zostały opisane aż w 3 tomach, bo temat jest tak bardzo obszerny.
Książki o koniach - dla koniarzy i na prezent
Książki o koniach to doskonały pomysł na prezent dla osób, które jeżdżą konno rekreacyjnie lub zawodowo. W naszej ofercie znajdzie się coś dla osób w każdym wieku. Z jednej strony to propozycje dla najmłodszych: albumy z naklejkami, kolorowe książeczki lub wierszowane bajki dla malucha. Z kolei dla starszych polecamy merytoryczne poradniki i programy treningowe, do niektórych dołączone są płyty DVD.

Dostępny
Tytuł: 101 ćwiczeń dla skoczka
Autor: Opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Mickunas Wojciech
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 236
Rok wydania: 2014
Uwaga jeźdźcy i trenerzy! "101 ćwiczeń dla skoczka" to doskonała, pomocna w treningach książka, zawierająca ćwiczenia sprawdzone w praktyce przez największych ekspertów konkurencji skoków przez przeszkody. Jest to doskonale opracowany pod względem merytorycznym poradnik, który z pewnością stanie się jednym z Waszych ulubionych przewodników po ćwiczeniach doskonalących umiejętności Wasze i Waszego konia skoczka.
W książce m.in.:
- podstawowe ćwiczenia w stępie i w kłusie
- przechodzenie od jazdy przez leżące drągi do skoków - ćwiczenia
- szeregi gimnastyczne z różną ilością skoków z galopem pomiędzy przeszkodami
- stosowanie szeregów gimnastycznych w jeździe z zakrętami w obu kierunkach i na wprost
- ćwiczenia w galopie z drągami na ziemi
- ćwiczenia skoków w galopie
- problemy napotykane podczas treningu skoków
- ćwiczenia dla najbardziej zaawansowanych
- słownik wyrażeń i określeń
- dokładne schematy ilustrujące poszczególne ćwiczenia

Dostępny
Liczba stron: 233
Format: 210 x 280
Oprawa: Miękka
Ćwiczenia odpowiednie zarówno dla jeźdźców jeżdżących w stylu angielskim, jak i dla amatorów westernu – są ułożone według wzrastającego stopnia trudności, od prostych, podstawowych elementów, takich jak step i kłus roboczy, do bardziej zaawansowanych: „dwa kwadraty” i „lotna zmiana nogi w galopie”. Cherry Hill prezentuje znane, klasyczne ćwiczenia obok własnych oryginalnych pomysłów, dając każdemu szeroki wybór użytecznych programów do pracy. Książka ta jest także cennym podręcznikiem dla trenerów i instruktorów, szukających nowych metod nauczania.
Przykładowe ćwiczenia:
* Galop zebrany,
* Długa i niska rama,
* Rozluźnienie,
* Koło i ustępowanie od łydki,
* Kłus – zatrzymanie – cofanie – stęp,
* Zygzak w ciągu,
* Długa serpentyna,
* Rollback,
* Spirala,
* Ósemka.
Marzeniem każdego, kto pragnie doskonalić swoje umiejętności jeździeckie, jest praca z trenerem. Niewielu jednak stać na „osobistego trenera”, a i dostęp do trenerów – prawdziwych fachowców nie jest łatwy. Każdy potrzebujący pomocy w szkoleniu może jednak skorzystać z książek, które – wprawdzie nie w stu procentach – a w wielu sytuacjach mogą zastąpić trenera. Takimi książkami są podręczniki z serii 101 ćwiczeń. Mają państwo w rękach kolejną, godną polecenia książkę z tej serii.
Wojciech Mickunas
101 ćwiczeń na ujeżdżalni to doskonała książka dla jeźdźców, którzy chcą poprawić umiejętności swoje i swoich koni. Została napisana z myślą zarówno tych, którzy uprawiają jeździectwo nazywane klasycznym, jak i o tych, którzy jeżdżą w stylu western. Podobnie jak pozostałe książki z serii 101 ćwiczeń, jest to propozycja przystępna, praktyczna i godna polecenia.
Miesięcznik „Świat koni”

Dostępny
Liczba stron: 244
Format: 210 x 280
Oprawa: Miękka
Szkolenie konia z wykorzystaniem standardowych technik ujeżdżenia, daje solidne podstawy do uprawiania jeździectwa sportowego we wszystkich jego odmianach (konkurencjach). Dotyczy to zarówno konkurencji klasycznego ujeżdżenia jak i szeregu innych uprawianych w tzw. stylu angielskim czy w stylu western.
Trening ujeżdżeniowy w każdym przypadku prowadzi do ostatecznego, wspólnego dla wszelkich odmian jazdy konnej celu, jakim jest osiągnięcie jedności pomiędzy jeźdźcem i jego koniem, doskonalonej podczas każdego treningu. Każde z zamieszczonych w książce ćwiczeń jest opatrzone dokładnym opisem i poparte rysunkiem objaśniającym wykonanie zawartych w ćwiczeniu elementów. Poszczególne rozdziały poruszają zagadnienia takie jak: rozluźnienie, równowaga, lekkość, dosiad i pozycja jeźdźca w siodle, wydłużanie wykroku konia, czy doskonalenie lotnych zmian nogi w galopie.
101 ćwiczeń z dresażu to kolejna książka z serii 101 ćwiczeń, pomocna w racjonalnym szkoleniu konia. Niech nikogo nie zmyli użyte w tytule słowo „dresaż”, kojarzące się często z czworobokiem, długim frakiem i cylindrem. To mylne skojarzenie, gdyż określenie to, zapożyczone z języka francuskiego, oznacza dokładnie proces poddawania konia ćwiczeniom mającym stymulować jego rozwój. Efektem prawidłowego stosowania ćwiczeń z dresażu jest sprawny, harmonijnie i atletycznie rozwinięty, ujeżdżony wierzchowiec. Tę książkę polecam każdemu, komu zależy na osiągnięciu takiego efektu.
Wojciech Mickunas
Poradnik ten, opracowany w bardzo przystępny i poprawny pod kątem merytorycznym sposób, będzie na pewno nieocenioną pomocą dla jeźdźców, którzy mają ambicje do podnoszenia własnych umiejętności i doskonalenia swoich koni. Książka ta będzie szczególnie pomocna tym, którzy trenują samodzielnie i w codziennej pracy z końmi nie mają możliwości korzystania z pomocy trenera.
Miesięcznik "Świat koni"

Dostępny
Kolekcja 101 ćwiczeń z ziemi autorstwa Cherry Hill poprowadzi ciebie i twojego konia od schwytania przywołania go na padoku przez lonżowanie, ustępowanie od nacisku, skręcanie, odczulanie, cofanie, pracę na długich wodzach z ziemi po pracę na przeszkodach i wiele innych czynności. Wszystkie ćwiczenia są przedstawione krok po kroku, żebyś mógł do nich wrócić podczas pracy z ziemi. Każde ćwiczenie ma jasno określone cele, warianty i opis problemów, które mogą często występować przy jego wykonywaniu, do każdego jest też zestaw ilustracji, ułatwiających jego wykonanie. Znajdziesz tu też zestawy ćwiczeń, sprawdzające postępy w szkoleniu.
Konie uczą się cały czas. Wszystko, co robisz z koniem, czegoś go uczy. Za każdym razem, gdy przebywasz za swoim wierzchowcem, a nie jeździsz na nim - szkolisz go z ziemi. Prawdopodobnie nie traktujesz jako lekcji karmienia konia, zakładania mu kantara albo wyprowadzania go na pastwisko. Jednak możesz być pewien, że w trakcie tych czynności wyrabia sobie pewne nawyki, zarówno dobre, jak i złe.
Głównym celem szkolenia z ziemi jest wypracowanie u konia szacunku, zaufania i chęci współpracy. Ważne są także obiektywne, mierzalne efekty poszczególnych ćwiczeń. Zawsze jednak należy przede wszystkim mieć na uwadze wspomniany wyżej subiektywny cel główny. Trzeba myśleć w równym stopniu o wyrazie pyska konia i jego nastawieniu do pracy, co o mechanice wykonywanych przez niego ruchów. Jeśli koń wykazuje szacunek, zaufanie i chęci - aspekt fizyczny przyjdzie sam.
Szkolenie z ziemi jest cenne z wielu powodów:
Po pierwsze, stanowi część progresywnej edukacji konia, która sprawi, że stanie się godnym zaufania i wszechstronnie wyszkolonym wierzchowcem. Gruntowny program szkolenia z ziemi będzie dla was obojga podstawą do stworzenia dobrej współpracy.
Bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną zarówno dla ciebie, jak i twojego konia. Uporządkowany program szkolenia z ziemi sprawi, że wasze lekcje będą się posuwać naprzód gładko i spokojnie. Zacznij od uczenia konia prostych rzeczy. Wymagaj, by wykonywał je dobrze. Następnie stopniowo zwiększaj stopnień trudności. Dzięki temu nigdy konia nie wystraszysz, nieprzyjemnie nie zaskoczysz albo nie wdasz się w walkę z nim. Ułatwiasz mu osiągnięcie sukcesu, dzięki czemu bez problemu przyswoi sobie kolejne lekcje. Rzadko będą się wam zdarzać nieszczęśliwe wypadki, gwałtowne reakcje, wynikające z gniewu lub strachu. Będziecie bezpiecznie posuwać się naprzód, budując pewność siebie konia. Prawidłowe szkolenie z ziemi płynnie przejdzie w szkolenie z siodła. Nawyki, jakie pomożesz swojemu koniowi wyrobić, zostaną mu na całe życie. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby nie robić nic na siłę. Nie spiesz się ani nie sądź, że szkolenie z ziemi nie ma znaczenia. Bądź cierpliwy, żeby pomóc twojemu koniowi stać się cierpliwym.
Wiele ćwiczeń z ziemi wyrabia giętkość, równowagę i koordynację mięśniową. Można je więc uznać po części za gimnastykę, a po części za taniec. Stanowią cenne narzędzie, służące do rozwoju fizycznego i treningu kondycyjnego, a także pełen gracji sposób wspólnej pracy na ziemi.
Zastosowanie usystematyzowanego schematu w szkoleniu zwierzęcia jest równie rozsądne i godne zaufania, jak w przypadku edukacji dzieci. W przypadku problemów system pozwala wrócić do poprzednich lekcji. Szkolenie z ziemi umożliwia też kontynuowanie treningu konia w okresach, gdy nie będziesz mógł na niego wsiadać.
Ponieważ praca z ziemi jest tak kluczowym elementem w całościowym programie szkolenia konia, konieczne jest, aby jeździec przykładał się do niej, skupiał się na celu, jasno i precyzyjnie wykorzystywał mowę ciała, pomoce i własne nastawienie.

Chwilowo niedostępny
Jeździectwo można uprawiać na różne sposoby, od niedzielnych wypraw do stajni do sportu wyczynowego i sposobu na życie. Od czegoś jednak zawsze trzeba zacząć.
Książka „ABC jeździectwa” otworzy Ci wrota do świata koniarzy. Dowiesz się tego, co jest niezbędne, by czuć się dobrze już na pierwszej jeździe.
Znajdziesz tutaj podstawowe wiadomości o:
typach i rasach koni; psychice koni i budowaniu porozumienia z wierzchowcem; żywieniu koni; objawach najczęstszych chorób koni i pomocy, jakiej możesz udzielić zwierzętom; nazwach i budowie części rzędu jeździeckiego; pomocach jeździeckich i ich działaniu.
Pozycja niezbędna w biblioteczce każdego miłośnika koni i jeździectwa!

Dostępny
Wydawca: Akademia Jeździecka
Autor: Wacław Pruchniewicz
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 318
Oprawa: twarda
Format: 17x24 cm
Opis:
Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki
Podręcznik adresowany do:
- wszystkich jeźdźców
- kandydatów na Odznaki Jeździeckie
- instruktorów szkolenia podstawowego
- instruktorów sportu jeździeckiego
Autor to trener jeździectwa klasy mistrzowskiej, Staatlich geprüfte Reitlehrer oraz Ausbildungleiter (austryiackie uprawnienia), sędzia międzynarodowy w ujeżdżeniu, wieloletni zastępca szefa wyszkolenia w PZJ. W swojej książce w przystępny sposób opisuje zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym jeźdźca i konia. Inspiracją do powstania tej książki były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii – czyli krajów będących potęgami w świecie jeździeckim. Książka adresowana jest do instruktorów jazdy konnej różnych stopni, sędziów, kandydatów na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej oraz do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.
W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim zasadniczą rolę odgrywa prawidłowe opanowanie podstaw, gdzie doświadczenia w siodle powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części Akademii Jeździeckiej w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym konia i jeźdźca.
Inspiracją do powstania książki, były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy, zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna do zdawania egzaminu na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. Podobny cel przyświeca "Akademii Jeździeckiej".
Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Dla tych ostatnich ułatwieniem są osobno wydawane zestawy pytań i odpowiedzi dopasowane do poziomu wymagań na odznakę Brązową, Srebrną lub Złotą. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.
Jeździectwo jest sportem nietypowym i skomplikowanym, polega bowiem na ścisłej współpracy dwóch żywych istot, jakimi są człowiek i koń.
Aby uprawiać ten sport i mieć w nim pozytywne wyniki należy dokładnie poznać zasady, na których opiera się współpraca jeźdźca z koniem.
Na przestrzeni wieków na ten temat napisano wiele rozpraw bardziej lub mniej naukowych. Powstawały szkoły, które z czasem ulegały zasadniczym zmianom wskutek dokładniejszego poznawania praw fizyki, anatomii i psychologii konia oraz wymagań jakie stawiają różnego rodzaju konkurencje jeździeckie, których poziom stale rośnie.
Spis treści:
Etyczne podstawy użytkowania konia.
1 Koń
2 Obchodzenie się z koniem
3 Cechy wpływające na użytkowość koni
4 Utrzymanie i żywienie koni
5 Zdrowie konia
6 Wyposażenie konia wierzchowego
7 Przygotowanie do jazdy
8 Zasady zachowania na ujeżdżalni
9 Teoria klasycznej jazdy
10 Wyjazdy w teren
11 Szkolenie podstawowe konia
12 Lonżowanie
13 Powożenie w pigułce
14 Transport koni
15 Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie
16 Organizacja sportu jeździeckiego
17 Historia jeździectwa
18 Hodowla koni w Polsce

Dostępny
Praktyczny przewodnik dla trenerów, jeźdźców i miłośników koni.
Druga unikatowa pozycja po książce "Jak porusza się Twój koń" Gillian Higgins.
Spójrz na swojego konia z zupełnie nowej perspektywy, poznając szczegółową budową i zasady funkcjonowania dwunastu układów jego ciała, przedstawionych na malunkach naniesionych bezpośrednio na skórę końskich modeli.
Gillian Higgins wykorzystując swoją autorską technikę malowania na koniach, pokazuje, w jaki sposób poszczególne układy ciała współpracują ze sobą, wpływając na wydajność organizmu i ograniczając ryzyko urazów.
Podręcznik składa się z 12 rozdziałów, które kolejno prezentują znaczenie i rolę poszczególnych układów ciała oraz ich wzajemne interakcje.
Ten atrakcyjny wizualnie oryginalny, a jednocześnie przejrzysty poradnik pokazuje, w jaki sposób anatomia wpływa na metody chowu, użytkowania i szkolenia koni.
„Nareszcie pojawiła się książka, która tłumaczy, jak działa koń - od wewnątrz - a do tego jest napisana zrozumiałym językiem. Lektura obowiązkowa dla każdego zaangażowanego jeźdźca".
Dr W.Bechtolsheimer
Przez pięćdziesiąt milionów lat ewolucja idealnie przystosowała konie do życia w pełnej niebezpieczeństw niszy ekologicznej. Dzięki dziedzictwu dzikich przodków współczesny koń domowy jest zwierzęciem o silnym instynkcie stadnym, przystosowanym do stałego pobierania pokarmu roślinnego. Cechuje się siłą i wytrzymałością umożliwiającą skuteczną ucieczkę przed drapieżnikami. Aby efektywnie wykorzystać naturalne atrybuty tych fascynujących zwierząt w sporcie i rekreacji, trenerzy i jeźdźcy powinni szczegółowo poznać ich poszczególne układy biologiczne, a także ich współdziałanie i znaczenie dla optymalnego stanu zdrowia koni. Poprzednia książka Gillian koncentrowała się głównie na budowie układu mięśniowo-szkieletowego. Jej najnowsza pozycja nie tylko pogłębia ten temat, ale też idzie o krok dalej. Autorka prezentuje dwanaście układów w ciele konia i objaśnia praktyczne implikacje ich szczególnej struktury dla użytkowania i optymalnych warunków życia tych niezwykłych zwierząt. Unikatowe schematy namalowane przez autorkę bezpośrednio na skórze końskich modeli pozwalają uwydatnić piękno koni. Połączenie walorów estetycznych z rzetelną wiedzą biologiczną czyni z tej książki lekturę naprawdę wyjątkową na rynku. Jest to naturalna kontynuacja promowanej przez Gillian koncepcji „poznania konia od środka".

Dostępny
Redaktor: Jurgen Kemmler
Wydawca: Akademia Jeździecka
Okładka: twarda
Liczba stron: 200
Zdjęcia: kolorowe
W książce zostały zebrane najciekawsze i najwartościowsze artykuły z niemieckiego kwartalnika miłośników ujeżdżenia "Best of Piaffe", napisane przez znawców klasycznej sztuki jazdy konnej.
Tytuły rozdziałów:
- "Dawni mistrzowie sztuki jazdy konnej"
- "Użytkowanie koni"
- "Człowiek - Koń powiązane losy"
- "Jeździectwo klasyczne"

Chwilowo niedostępny
Ta książka powstała z myślą o ludziach, którzy chcą nauczyć się dobrze jeździć konno, chcą czerpać z tego jak najwięcej przyjemności, ale nie zamierzają zostać zawodowymi jeźdźcami. Jeżeli więc właśnie postanowiłeś spróbować, jak to jest "tam na górze", w siodle... jeżeli masz już za sobą pierwsze jazdy i chcesz uczyć się dalej... jeżeli opanowałeś już podstawy, ale uważasz, że zawsze należy doskonalić swoją wiedzę i umiejętności - to jest książka dla Ciebie. Znajdziesz w niej odpowiedzi na wiele pytań, które zadają sobie zupełnie początkujący jeźdźcy, a także pomoc w wyjaśnieniu wątpliwości, które mają nieraz ludzie jeżdżący konno od wielu lat. Część tych pytań zadawali autorom ich uczniowie. Inne powinni byli zadać, ale tego nie zrobili. Barbara Szymczak od kilkunastu lat jest instruktorem jazdy konnej i licencjonowanym hipoterapeutą. Doświadczenia zdobywała w klubach nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, w Szwecji i na węgierskiej puszcie. Oprócz koni jej pasją są języki obce i historia. Dzięki temu może łączyć praktykę z ciągłym pogłębianiem wiedzy teoretycznej opierając się na wielojęzycznej literaturze fachowej - od Ksenofonta po współczesność.

Chwilowo niedostępny
Autorka od kilkunastu lat jest instruktorem jazdy konnej oraz licencjonowanym hipoterapeutą. Barbara Szymczak prowadzi zajęcia w klubach w Warszawie i okolicy, zajmując się zarówno szkoleniem jeźdźców, jak i koni. Pamiętaj: zwierzęta czują ból! Hodowla zwierząt to zniewolenie.

Dostępny
Szczegółowy wykaz chorób w powiązaniu z obszarami ciała konia: choroby okolic głowy, klatki piersiowej, brzucha, układu ruchu. A także opis infekcji ogólnych, choroby alergiczne, skóry, przemiany materii, choroby źrebiąt i koni starszych.

Dostępny
Autor: Isly Auty
Wydawca: Akademia Jeździecka
Okładka: miękka
Liczba stron: 131
Zdjęcia: czarno-białe
ISBN: 978-83-924392-2-6
Poruszane tematy w książce-podręczniku to: cechy dobrego trenera, rozwój zawodowy trenera, komunikacja, ocena uczniów, rozwój świadomości trenera, jeźdźca, ewolucja strategii nauczania, trening dzieci, rozwój talentów, trening jeźdźca rekreacyjnego, trening zawodników, jeźdźcy zestresowani, odpowiedzialność, cele.

Chwilowo niedostępny
Liczba stron: 300
Format: 165 x 240
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2005
Metody szkoleniowe Sally Swift zostały wzbogacone o nowe elementy i ćwiczenia, a także bogato zilustrowane zdjęciami. W odróżnieniu od wielu tradycyjnych szkół, Sally Swift odrzuca stosowanie siły w treningu konia. Jej podejście oparte jest na bogatej wiedzy o anatomii człowieka i konia. Wiedza ta skłania do zmiany przyzwyczajeń i nawyków w celu uzyskania lepszej pozycji w siodle i współpracy z koniem. Autorka uważa, że jeździec, zyskując świadomość ruchów swojego ciała oraz ruchów konia, zaczyna poruszać się w harmonii z koniem, co pozwala na wypracowanie naturalnej swobody ruchów. Ponadto, koń szkolony zgodnie z zaleceniami Sally Swift czerpie więcej radości z jazdy, a trening jest dla niego mniej stresujący.
Dosiad naturalny nie jest stylem jazdy, jak na przykład ujeżdżenie czy western. To raczej sposób reedukacji umysłu i ciała jeźdźca, nastawiony na uzyskanie równowagi duchowej i cielesnej, która jest podstawą efektywnej komunikacji z koniem.
Autorka tej nowatorskiej teorii – Sally Swift – zrewolucjonizowała dotychczasowe podejście do jeździectwa, udowadniając, jak ogromny wpływ na jakość jazdy konnej ma prawidłowe użycie ciała człowieka. W swojej pierwszej książce na ten temat zdefiniowała cztery elementy podstawowe, które tworzą fundament i doktrynę dosiadu naturalnego. Uzyskanie harmonii między jeźdźcem a koniem jest możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie znaczenie elementów podstawowych.

Chwilowo niedostępny
Wydawca: Akademia Jeździecka
Autor: Gerd Heuschmann
Ilość stron: 130
Rok wydania: 2007
Oprawa: twarda
Format: 17x23,5 cm
Opis:
Co jeździec powinien wiedzieć, aby jego koń cieszył się dobrym zdrowiem.
Dla ludzi kochających konie nie ma nic piękniejszego niż widok rozluźnionych, poruszających się z gracją zwierząt - bez znaczenia, czy galopują swobodne po łące, czy pod jeźdźcem. Dowodem najwyższej sztuki jeździeckiej jest pełen zaufania koń współpracujący z jeźdźcem i akceptujący pomoce przez niego stosowane. Najczęściej jednak naszym oczom ukazuje się inny obraz na czworoboku lub na parkurze. Już bardzo młode konie trenowane są ze szkodą dla ich zdrowia, z powodu wybujałej ambicji lub niewiedzy trenera. Wielu jeźdźców, trenerów, a nawet czołowych sportowców uważa, że postępują zgodnie z klasyczną szkołą jazdy. Niestety stosowane metody nie zawsze odpowiadają profesjonalnemu jeździectwu wysokiej klasy, ani nie opierają się na znajomości końskiej psychiki. W jaki sposób jeźdźcy oraz ludzie lubiący konie mogą poznać jakie metody treningu szkodzą koniom, a jakie pozwolą utrzymać je w zdrowiu?
Książka ta odpowiada na pytanie, co jest właściwe, a co złe w jeździectwie. Oryginalny tytuł książki „Finger in der Wunde" („Palec w ranie" - przyp. W. P.) stanowi świadomą prowokację autora, który często nazywa po imieniu popełniane błędy oraz wskazuje, jak możliwie najszybciej można je naprawić. W oparciu o praktykę weterynaryjną oraz zajęcia prowadzone ze studentami powstał cykl wykładów „Prawidłowe jeździectwo, co to oznacza?", które wywołały ożywioną międzynarodową dyskusję. W książce jest wyjaśnione, skąd się wzięło krytyczne spojrzenie autora i dlaczego nieprawidłowe szkolenie może znacząco prowadzić do uszczerbku końskiego zdrowia. Podstawą prawidłowego jeździectwa nie jest żadna „filozofia", lecz doświadczenie i zrozumienie wynikające z lat praktyki weterynaryjnej oraz wieloletniego obcowania z tak fascynującym towarzyszem człowieka, jakim jest koń.
Koń, który z zaufaniem i ochotą współpracuje z jeźdźcem, jest dowodem najwyższej sztuki jeździeckiej. Niestety, na placach treningowych i na czworobokach, można oglądać inne obrazki: konie są ciągnięte i szarpane w myśl zasady „głowa musi iść do dołu!". Już młode konie wskutek wybujałych ambicji lub niewiedzy są wtłaczane w ramy, które szkodzą ich zdrowiu. Wielu odpowiedzialnych za to szkoleniowców i jeźdźców; często nawet wybitnych, myśli, że postępuje w myśl „klasycznych" zasad jeździeckich. Za tymi metodami kryje się całkowite niezrozumienie koni i klasycznej wyższej szkoły jazdy. Jak jeźdźcy i właściciele koni mogą rozpoznać, które z metod w dłuższym okresie szkodzą, a które nie przynoszą uszczerbku na zdrowiu koni?
Książka ta daje odpowiedź i argumenty, co jest „złe" a co „dobre" w jeździectwie. Tytuł książki jest umyślnie prowokujący, gdyż autor, Gerd Heuschmann - doświadczony lekarz weterynarii i absolwent kierunku hodowli koni ze specjalnością jazdy konnej - pokazuje błędy popełniane w sporcie tak wyczynowym jak i masowym. Ale książka ta jest czymś więcej, niż tylko oskarżeniem - Heuschmann na podstawie uwarunkowań anatomicznych i fizjologicznych pokazuje jak złe szkolenie wpływa negatywnie na zdrowie konia. Szczegółowe wyjaśnienia pomogą każdemu jeźdźcowi zrozumieć, dlaczego warto szkolić konia według prawdziwych zasad klasycznej szkoły jazdy - dzięki którym koń będzie po prostu zdrowy.
Spis treści:
I. Kto jest za to odpowiedzialny?
II. Klasyczna sztuka jazdy konnej - co to oznacza?
III. Podstawy anatomiczne
IV. Współzależność czynnościowa i jej konsekwencje dla prawidłowego treningu
V. Fizjologiczne aspekty treningu konia
VI. Weterynaryjne aspekty metod treningowych
VII. Przemyślenia końcowe. Podsumowanie

Chwilowo niedostępny
Autor: Sally Swift
Wydawnictwo: Galaktyka, Październik 2007
Liczba stron: 183
Wymiary: 165 x 230 mm
Sally Swift prezentuje metody, które pozwalają jeźdźcowi na osiąganie zupełnej harmonii z koniem poprzez pracę naturalną, z odrzuceniem jakiejkolwiek formy przemocy i cierpienia konia. Zamiast tradycyjnych sposobów wywierania presji na koniu, Sally proponuje użycie jasnych, niezwykle twórczych wyobrażeń, które zastępują mechaniczne działania jeźdźca (np. wyobrażasz sobie, że jesteś rosnącym drzewem). Ponadto jej doskonała znajomość anatomii konia i człowieka oraz talent dydaktyczny przyczyniły się do powstania tekstu, który przyswaja się bardzo łatwo, a po jego przeczytaniu wiele rzeczy okazuje się w praktyce proste. Jeśli korzystamy z rad i pomocy Sally, jazda na koniu staje się o wiele przyjemniejsza i mniej frustrująca, a efekty przychodzą same i zadziwiają zarówno jeźdźca, jak i obserwatorów. Książka jest zilustrowana wspaniałymi rysunkami i fotografiami, które ułatwiają zrozumienie tekstu. Centered Riding to książka dla wszystkich, którzy chcą jeździć jeszcze lepiej i chcą, by ich konie były szczęśliwsze.

Chwilowo niedostępny
Hodowla koni prof. Romana Prawocheńskiego jest reprintem podręcznika, który ukazał się w latach 1947-1950 nakładem Biblioteki Puławskiej. Jest to zarazem kolejna pozycja z serii „Klasyka literatury hipologicznej". Z upływem czasu wiedza przedstawiona w tym dziele nie tylko nie uległa dezaktualizacji, ale podręcznik stał się jeszcze ciekawszy i cenniejszy ze względu na swój niespotykany dzisiaj, kompleksowy, wszechstronny charakter, szeroką bazę biologiczną oraz doświadczenia naukowe i niezwykle bogatą praktyczną wiedzę Autora.
Dlatego też każdy studiujący hodowlę koni, zajmujący się nią praktycznie, powinien się z nim zapoznać i mieć w swojej bibliotece.
Tom I
Pochodzenie, typy, rys historii hodowli, pokrój i metody wyceny konia
Część I
A. Pochodzenie i typy koni
B. Krótki rys historii hodowli koni
Część II
Określenie zdatności konia
A. Pokrój konia (exterieur)
B. Metody wyceny konia
Tom II
Rasy koni
Tablice orientacyjne podziału ras koni
Część I
Konie kulturalnych odmian i ras
A. Konie szybkie typu konstytucji oddechowej („respiratorius”)
B. Konie o konstytucji mieszanej: oddechowej i mięśniowej
(„respiratorius” plus „muscularis”)
C. Konie o konstytucji mięśniowej („muscularis”) z odchyleniem w kierunku konstytucji opasowej („digestivus”)
Część II
Konie prymitywnych odmian i ras
A. Konie prymitywne o typie konstytucji oddechowej („respiratorius”)
B. Konie prymitywne o typie konstytucji mieszanej
C. Konie o konstytucji mięśniowej z odchyleniem czasem w kierunku konstytucji opasowej
Część III
Bastardy konia, osłów i zebr
1. Muły
2. Zebroidy
Tom III
Rozpłód, wychów, żywienie i użytkowanie koni
Część I
Rozpłód
A. Ogólne uwagi o dziedziczności koni
B. Praktyka doboru stadnego materiału
Część II
Wychów koni
A. Wychów koni
Część III
Żywienie i użytkowanie koni
A. Żywienie koni
B. Krótki zarys użytkowania koni

Chwilowo niedostępny
W roku 1959 został wydany I tom „Hodowli koni" napisany przez prof. dr. Witolda Pruskiego.
Autor omawia w nim historię naturalną koni i ich udomowienia, pokrój, chody i konstytucję, a także przedstawia opis wszystkich ważniejszych ras i typów koni hodowlanych na świecie.
Po latach trafia do rąk miłośników i hodowców koni przedruk „Hodowli koni".
Mamy nadzieję, że pozycja ta, należąca już w tej chwili do klasyki literatury hipologicznej, będzie nadal stanowiła lekturę wszystkich wielbicieli koni.
Spis treści:
-
Przedmowa
-
Historia naturalna koni
-
Udomowienie koni
-
Pokrój koni
-
Ruch i chody koni
-
Konstytucja
-
Rasy i typy koni

Chwilowo niedostępny
W roku 1959 został wydany I tom „Hodowli koni\" napisany przez prof. dr. Witolda Pruskiego. Autor omawia w nim historię naturalną koni i ich udomowienia, pokrój, chody i konstytucję, a także przedstawia opis wszystkich ważniejszych ras i typów koni hodowlanych na świecie.
W tomie II, będącym pracą zbiorową, omówione są zagadnienia dotyczące techniki i użytkowania koni.
Po latach Wydawnictwo oddaje do rąk miłośników i hodowców koni przedruk „Hodowli koni\". W odpowiedzi na prośby Czytelników jako pierwszy ukaże się tom II, a dopiero w następnej kolejności tom I. Mamy nadzieję, że pozycja ta, należąca już w tej chwili do klasyki literatury hipologicznej, będzie nadal stanowiła lekturę wszystkich wielbicieli koni.