🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Zalety jazdy konnej - co daje i dlaczego warto uprawiać tę dyscyplinę?

Siodłanie konia

Zalety jazdy konnej? Lista jest bardzo długa: korzystnie wpływa na wiele ośrodków i układów w naszym ciele oraz ogólne samopoczucie, ponadto uczy troski i życzliwości do zwierząt. Ta dyscyplina jest stosowana w terapii dzieci i dorosłych. Co jeszcze daje jazda konna i ile kalorii pozwala spalić? Odpowiadamy na blogu.

Zalety jazdy konnej - lista największych atutów

Najważniejsze zalety jazdy konnej to: 

 • poprawia koordynację ruchową oraz rozwija wiele grup mięśni - nie tylko nóg, ale również górnej partii ciała, 
 • korzystnie wpływa na układ kostno-mięśniowy oraz sercowo-naczyniowy, 
 • usprawnia trawienie i pracę wątroby.
 • pomaga w utrzymywaniu prostych pleców - jest zalecana do poprawy postawy oraz mięśni grzbietu i kręgosłupa, 
 • poprawia samopoczucie, 
 • redukuje stres i napięcia,
 • wzmacnia ciało i wyszczupla sylwetkę. 

Inne zalety jazdy konnej? Osoby, które borykają się z niedoczynnością tarczycy, mogą zacząć uprawiać jazdę konną po plaży w jakiejś nadmorskiej miejscowości - organizm zostanie wówczas zaopatrzony w solidną dawkę jodu. Ta dyscyplina - w odróżnieniu od wielu innych sportów - może być uprawiana przez długie lata, już kilkuletnie dzieci zaczynają swoją przygodę z jeździectwem, nie ma też górnej granicy wiekowej. 

Inną zaletą jeździectwa jest bliski kontakt z koniem - już po kilku lekcjach nawiązuje się z nim więź i zrozumienie, zwierzę będzie doskonałym towarzyszem naszych podróży na krótkie i dłuższe dystanse. Kolejny atut to możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury i świeżym powietrzu - nie każda aktywność sportowa ma tę zaletę, że uprawia się ją pod gołym niebem. Wiele szkółek znajduje się w pięknie i malowniczo położonych okolicach, na obrzeżach miast lub w niewielkich bardzo urokliwych miejscowościach. 

Ostatnia z zalet jazdy konnej, warta odnotowania, to możliwość nawiązania przyjaźni z osobami o takich samych zainteresowaniach. W Polsce jeździectwo staje się coraz popularniejszą dyscypliną, organizowane są targi, zawody i inne wydarzenia, skupiające amatorów i zawodowych jeźdźców. W mediach społecznościowych i szerzej w internecie jest wiele grup zrzeszających fanów jazdy konnej, gdzie można swobodnie dzielić się swoimi doświadczeniami lub zapytać bardziej doświadczonych osób o radę. 

Co daje jazda konna?

O tym, co daje jazda konna, można  jeszcze wiele napisać. By krótko podsumować najważniejsze korzyści, stworzyliśmy poniższą listę:

 • spalanie kalorii - o czym piszemy więcej w ostatniej części tego wpisu,
 • uspokojenie i relaks, 
 • rozwijanie pasji,
 • nauka życzliwości do zwierząt, rozwijanie empatii, 
 • poprawa kondycji i wyrobienie mięśni,
 • możliwość poznania nowych ludzi. 

Jazda konna - jak każdy inny sport - to doskonałe narzędzie do kształtowania charakteru, uczy dyscypliny, cierpliwości i pokory. Ponadto wymaga od jeźdźca opanowania i porozumienia ze zwierzęciem. Opieka nad koniem wyrabia systematyczność, wrażliwość i odpowiedzialność. Osobom, które chcą rozpocząć jazdę rekreacyjną, polecamy zapoznanie się z naszą ofertą butów do jazdy konnej, kasków jeździeckich i lonży dla konia, z których można stworzyć niezbędnik na pierwsze lekcje jazdy. 

Jazda konna a spalanie kalorii

Podczas uprawiania tej dyscypliny spala się bardzo dużo kalorii. Ile? Godzina jazdy konnej to przedział od 300 nawet do 650 spalonych kalorii. Dokładniejsze źródło podaje, że 45-minutowa jazda stępem, kłusem i galopem pozwala spalić od 230 nawet do 600 kalorii. Liczba ta zależy od intensywności treningu oraz wzrostu i wagi jeźdźca. Dla porównania godzinny, spokojny spacer to ok. 200 spalonych kalorii, a 60 minut na rowerze do minus 500 kcal. Nie tylko sama jazda konna, również wszystkie czynności, które wykonuje się po treningu (oporządzenie i czyszczenie zwierzęcia), to kolejne spalone kalorie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium