Skorzystaj z promocji -25% na kolekcję wiosna/lato 2024 marki Equestrian Queen! 🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Maści koni - podstawowe nazwy maści koni i ich znaczenie

Maści koni - podstawowe nazwy maści koni i ich znaczenie

Jak nazywają się maści koni?

W dzisiejszym wpisie na blogu zajmiemy się fascynującym zagadnieniem dotyczącym maści koni. Każdy miłośnik koni z pewnością zastanawiał się kiedyś, jak nazywają się różne maści tych majestatycznych zwierząt. Istnieje niezwykła różnorodność maści koni, obejmująca szeroki zakres kolorów, wzorów i odcieni. Sierść ruda, biała, czarna, z ciemną, czy jasną grzywą - każdy wariant ma swój odpowiednik w specjalistycznym nazewnictwie. Od powszechnie znanych, takich jak kasztanowata czy kara, po bardziej nietypowe i rzadko spotykane jak perłowa czy karo-srebrna. Wprowadzenie się w świat różnorodności maści koni wzbogaca wiedzę na temat tych pięknych zwierząt.

Jak wyglądają maści koni?

Oto kilka przykładów maści podstawowych koni:

  1. Kasztanowata: konie o maści kasztanowatej cechuje brązowa lub ruda sierść. Grzywa i ogon najczęściej są tej samej barwy lub wyraźnie jaśniejsze. Występują różne odmiany maści kasztanowatej, takie jak jasnokasztanowata (ang. light chestnut), ciemnokasztanowata (ang. dark chestnut), czy brudnokasztanowata (ang. flaxen dark sorrel).

  2. Gniada: maść gniadą cechuje sierść brązowa oraz czarna grzywa i ogon.

  3. Ciemnogniada (ang. dark bay): łatwo ją pomylić z innymi, podobnymi maściami. Konie ciemnogniade charakteryzuje sierść ciemnobrązowa z dodatkiem czarnych włosów i nogi ciemniejsze, zwykle czarne.

  4. Skarogniada: konie skarogniade mają prawie umaszczenie kare z widocznymi rozjaśnieniami, szczególnie widocznymi w okolicach nozdrzy lub słabizny. Zimą nietrudno jest je pomylić z końmi karymi.

  5. Kara: konie o maści karej mają czarną sierść, a ich grzywy i ogony również są zazwyczaj ciemne. Umaszczenie kare jest charakterystyczne dla koni fryzyjskich.

  6. Siwa: konie siwe mają sierść w różnych odcieniach bieli. Grzywa i ogon pozostają w tym samym kolorze.

  7. Palomino: charakteryzuje się złotą sierścią, często z jasną grzywą i ogonem. Konie palomino są często podziwiane ze względu na swoją intensywną barwę.

  8. Bułana: barwa sierści koni bułanych jest żółtobrązowa. Przez środek grzbietu przebiega zwykle pręga grzbietowa. Konie bułane mają grzywę i ogon czarne. Maść ta charakterystyczna jest na przykład dla koni fiordzkich.

Do rzadszych maści możemy zaliczyć:

  1. Perlino: to rzadka maść, w której konie mają sierść w kolorze kremowym, a grzywy i ogony są białe lub beżowe. Dzięki występowaniu dwóch kopii genu odpowiedzialnych za tą maść, można powiedzieć że perlino, to podwójnie rozjaśniona gniada. W przypadku występowania jednej kopii tego samego genu, powstaje maść jelenia.

  2. Jelenia: sierść koni tego umaszczenia jest złotawa, a grzywa, ogon i kończyny czarne. Maść ta jest podobna do maści bułanej, jednak tym co, je odróżnia jest zazwyczaj brak pręgi grzbietowej w przypadku maści jeleniej.

  3. Karo-srebrna: czyli rozjaśniona maść kara. Sierść brązowa przyjmuje czekoladowy odcień, grzywa i ogon jaśniejsze, prawie białe.

Te to tylko kilka przykładów, a w rzeczywistości istnieje wiele kombinacji i odmian maści koni, co sprawia, że każdy koń jest wyjątkowy pod względem wyglądu.

Różne wzory białej sierści

Overo/Tobiano/Splash White: to umaszczenia związane z końmi plamistymi i określają wzór białej sierści. Białe plamy występują w różnych wariantach na maści podstawowej. Biała plama może być rozległa i pokrywać nawet większość grzbietu. Grzywa i ogon zależą od tego, jaką barwę przyjmuje sierść, jednak w ich obrębie mogą występować jaśniejsze pasma.

Umaszczenie tarantowate: istnieje wiele wariantów tej maści, co więcej wzór może zmieniać się wraz z wiekiem konia. Ich biała sierść jest nakrapiana ciemnymi plamkami, a grzywa i ogon czarne z jasnymi pasmami, lecz mogą też dominować włosy białe, w zależności od typu umaszczenia tarantowatego.

Siwa jabłkowita: to umaszczenie koni charakteryzuje się szarą barwą sierści z rozjaśnieniami, tworzonymi przez włosy białe, przypominającymi nieco kształtem płatki śniegu lub jabłka. Kończyny zwykle przyjmują barwę ciemniejszą, ale mogą występować na nich białe odmiany.

Jakiej maści jest koń deresz?

Innym przykładem wzoru białej sierści jest maść dereszowata, w której białe włosy są wymieszane z maścią podstawową. Biała sierść występuje zwykle w znacznie mniejszej ilości na kończynach i głowie. Grzywa i ogon przyjmują różną barwę, w zależności od umaszczenia podstawowego.

Czy konie mogą mieć ludzkie oczy?

Niedobór melaniny w tęczówce konia może prowadzić do jednego z ciekawych zjawisk – niebieskich oczu. To zjawisko jest szczególnie charakterystyczne dla koni o maściach rozjaśnianych – cremello, których sierść emanuje subtelnym kremowym blaskiem. Charakterystyczna dla nich jest również skóra różowa i oczy niebieskie. To nie tylko unikalny aspekt fizyczny, ale również przypomnienie nam, jak różnorodne mogą być te zwierzęta.

Jednak nie tylko niebieskie oczy wzbudzają zainteresowanie. Spojrzenie koni z widoczną białą twardówką nabiera nieco ludzkiego uroku. Umaszczenie tarantowate często współwystępuje z tą cechą. Nawet jeśli oczy są klasycznego, orzechowego koloru, obecność białej twardówki sprawia, że spojrzenie staje się wyjątkowe i niemal hipnotyzujące.

Każdy z koni ma swoją unikalną historię, a oczy stanowią jedno z najbardziej osobistych wyrazów ich charakteru. Dlatego też, patrząc w głębię oczu konia, możemy dostrzec nie tylko piękno, ale także emocje i tajemnicę, które sprawiają, że te zwierzęta są fascynujące.

Sprawdź kategorie, które mogą Cię zainteresować po przeczytaniu wpisu:

Jaka jest najładniejsza maść konia?

Świat koni oferuje niezwykłe bogactwo różnorodnych barw, z podstawowymi maściami, takimi jak kasztan, gniady czy kary, aż po rzadsze odmiany, jak perlino czy karo-srebrna. Każda maść ma swój unikalny urok i przyciągają zwolenników swojej pięknej tonacji.

Niektórzy cenią klasyczne, naturalne maści podstawowe. Te barwy emanują siłą i elegancją, przypominając o tradycji i historii koni. Natomiast inni podziwiają nietypowe umaszczenie koni, takie jak smoky cream, które cechują niemal magiczne kolory.

Podsumowując, pytanie o to, jaka jest najładniejsza maść konia, pozostaje nierozstrzygalne. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że koń z ciemną, czy jasną grzywą w każdej maści wygląda pięknie w swoim rodzaju. To, co sprawia, że konie są wyjątkowe, to nie tylko barwa sierści, ale także charakter, postawa i niepowtarzalna więź, jaką tworzą z ludźmi. Dlatego też, pytanie o najładniejsze umaszczenie koni nie ma jednoznacznej odpowiedzi – to subtelne połączenie koloru sierści i osobowości konia, które sprawia, że każdy z nich jest niepowtarzalny.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium