🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 Zamów paczkę od wtorku do piątku do godz. 10:00, a my wyślemy ją jeszcze tego samego dnia!

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Jazda konna w terenie

Jazda konna w terenie

Jazda konna w terenie ma liczne zalety. To świetny trening kondycyjny, ale też przyjemny sposób spędzenia czasu - i to zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. To także okazja na wzmocnienie więzi między człowiekiem i zwierzęciem. Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na pierwszą jazdę konną w teren? Jakie zasady trzeba znać?

Jazda w terenie a ujeżdżalnia

Jazda na ujeżdżalni bywa nużąca - i to nie tylko dla jeźdźca, ale przede wszystkim dla konia. Tymczasem wyjeżdżając w teren można zauważyć, że konie zachowują się inaczej niż zwykle, są bardziej podekscytowane, pobudzone do działania i rwą się do przodu. Między innymi dlatego zanim instruktor pozwoli ci pojechać na pierwszą przejażdżkę, musisz umieć jeździć stępem, kłusem i galopem, a także być w stanie utrzymać się w siodle w razie nieprzewidzianego ruchu konia oraz, oczywiście, umieć nad nim panować.

Mimo to jazda w terenie nie musi być trudniejsza niż na ujeżdżalni - ponieważ w terenie konie bardziej rwą się do działania, chętniej też współpracują. Zdarza się, że zwierzę, które na ujeżdżalni niechętnie rusza z miejsca, w terenie ładnie idzie do przodu i współpracuje.

Trzeba jednak pamiętać, że jazda w terenie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, choćby dlatego, że jest większe ryzyko wystąpienia sytuacji, w której koń się spłoszy. Dlatego należy zachować czujność i stosować się do zasad.

Jazda konna w terenie - zasady, które musisz znać

  1. Jeźdźcy o małym doświadczeniu jeżdżą w towarzystwie osoby bardziej doświadczonej.
  2. Podczas każdej przejażdżki w terenie co najmniej jedna osoba ma przy sobie telefon komórkowy. Najlepiej, jeśli każdy jeździec ma własny.
  3. Każdy jeździec zachowuje się w taki sposób, aby zminimalizować wszelkie ryzyko i niebezpieczeństwo.
  4. Należy unikać samotnych jazd, a jeśli ktoś się na to decyduje, informuje w stajni, w jakim kierunku się udaje.
  5. Należy dostosować tempo do aktualnej sytuacji, warunków pogodowych, wyszkolenia jeźdźców i koni, widoczności w terenie oraz jakości dróg.
  6. Widząc pieszych, rowerzystów, innych jeźdźców lub kierowców, należy natychmiast przejść do stępa.
  7. Po drodze asfaltowej należy poruszać się stępem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się, a także aby nie forsować nóg koni.
  8. Podczas podjazdów i ostrych zjazdów również należy poruszać się stępem, dodatkowo pochylając się do przodu, aby odciążyć koński grzbiet i zad.
  9. Końskie kopyta uszkadzają ścieżki, należy więc unikać tras spacerowych i rowerowych, zwłaszcza zmiękczonych po deszczu.
  10. W razie spowodowania jakichś szkód należy skontaktować się z właścicielem terenu w celu ustalenia odszkodowania.
  11. Należy zwracać uwagę na komunikaty wydawane ręką przez osobę prowadzącą i przekazywać je dalej w zastępie. Osoba będąca na końcu również powtarza sygnał, informując tym samym innych uczestników ruchu. Ręka trzymana w górze oznacza przejście do stępa lub zatrzymanie się, ręka wielokrotnie na krótko unoszona do góry wraz z komendą oznacza zakłusowanie, zagalopowanie lub dołączenie, a ręka skierowana w bok informuje o zmianie kierunku na drodze publicznej.
  12. Każdą nieprawidłowość - uszkodzony sprzęt, kulawiznę konia, upadek - należy natychmiast zgłosić instruktorowi.

Jak wygląda pierwsza jazda konna w terenie?

Wyjazd w teren rozpoczyna się od doboru koni. To ważne, aby jechać na zwierzęciu, na którym czujemy się pewnie. Możesz poprosić instruktora o konia, który jest wolniejszy lub mniej płochliwy - będzie to ułatwieniem podczas pierwszej jazdy.

Istotny jest też wybór trasy. Możesz mieć pewność, że instruktor dobierze ją tak, aby była dostosowana do umiejętności jeźdźców.

Zazwyczaj przejażdżki w teren odbywają się w niewielkich grupach, a mniej doświadczonym jeźdźcom towarzyszą osoby o większym doświadczeniu. Jedna z nich pełni funkcję osoby prowadzącej zastęp, tzw. czołowego i wydaje komunikaty odnośnie tempa czy kierunku, na które należy reagować.

Jeźdźcy zazwyczaj poruszają się gęsiego (chyba że warunki pozwalają na to, aby jechać obok siebie), w odstępach, które umożliwiają rozmowę bez podnoszenia głosu, ale nie za blisko, aby pozostawić zwierzętom swobodę ruchów. Przyjmuje się, że odstępy powinny wynosić jedną długość konia w przypadku poruszania się stępem, dwie długości podczas jazdy kłusem i trzy, jeśli galopujemy.

A jak ubrać się na pierwszą jazdę konną w terenie? Tak jak zawsze - wygodnie i odpowiednio do pogody. Warto jednak zwrócić dodatkową uwagę na to, czy ubranie przylega do ciała, ponieważ zbyt obszerna bluza lub kurtka może zaczepiać się o gałęzie. Ubranie nie powinno też szeleścić, aby nie stwarzać ryzyka spłoszenia konia. Najlepiej włożyć sprawdzone bryczesy, dopasowaną bluzę i wygodne obuwie jeździeckie. Oczywiście tak jak zawsze obowiązkowy jest kask.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium