
Ciąża u konia jest długa i często nie daje wyraźnych objawów. Wyjaśniamy, w jaki sposób ją rozpoznać oraz podpowiadamy, jak dbać o ciężarną klacz.
Jak rozpoznać ciążę u konia?
Wczesne objawy ciąży u konia to:
- niepokój,
- nagła zmiana apetytu,
- powiększone wymiona.
W późniejszym czasie dochodzą kolejne, takie jak nadmierne pocenie się oraz wędrowanie po boksie z odstawionym ogonem.
Jednak przez pierwsze trzy miesiące objawy często nie są oczywiste, więc najlepszym sposobem na rozpoznanie ciąży u konia jest przeprowadzenie badań. Od trzeciego tygodnia ciąży zarodek jest widoczny w badaniach ultrasonograficznych, a od siódmego lekarz weterynarii może go wyczuć w macicy klaczy. Badanie krwi i moczu wykonuje się po dwóch miesiącach.
Po trzech miesiącach brzuch ciężarnej klaczy zaczyna się zaokrąglać i jest możliwe wyczucie płodu w badaniu palpacyjnym.
Ile trwa ciążą u konia?
Ciąża u konia trwa około 11 miesięcy - u klaczy gorącokrwistych od 328 do 345 dni, a u zimnokrwistych od 332 do 345 dni. W naturalnym środowisku do zapłodnienia dochodzi latem, aby źrebię urodziło się na wiosnę następnego roku, ponieważ wiosna oznacza łagodną pogodę i obfitość pożywienia.
Zazwyczaj rodzi się jedno źrebię. Ciąża bliźniacza jest rzadka i często źle się kończy, dlatego jeśli zostanie wykryta, lekarz weterynarii usuwa jeden lub oba płody, aby nie ryzykować życiem klaczy.
Jak dbać o klacz w ciąży?
Mając pod opieką ciężarną klacz, należy zadbać przede wszystkim o:
- wypoczynek,
- odpowiednią paszę,
- unikanie zbyt intensywnego wysiłku,
- regularne badania.
Zwierzę musi mieć dostęp do czystej wody i świeżego siana, a także wysoko odżywczej paszy dla koni. Musi mieć też zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu - na ciężarnej klaczy można jeździć, ale z zachowaniem rozsądku i tylko przez pierwsze miesiące (od ósmego miesiąca ciąży koń powinien wypoczywać).
Na miesiąc przed planowanym porodem warto odseparować klacz od stada, co oszczędzi jej stresu. Kiedy zauważymy, że poród się zbliża - można to rozpoznać po niespokojnym zachowaniu zwierzęcia oraz opadaniu brzucha - powinniśmy umieścić klacz w czystym, higienicznym boksie, w którym będzie mogła urodzić bez ryzyka złapania infekcji. Przed wyźrebieniem można zmniejszyć ilość podawanego pokarmu.
Poród trwa zwykle około godziny, a klacze często zmieniają pozycję - ale zwykle rodzą na leżąco. Pomoc człowieka zazwyczaj nie jest zwierzęciu potrzebna, jednak przy jakichkolwiek trudnościach należy koniecznie wezwać lekarza weterynarii.
Po wyźrebieniu należy podawać klaczy wysokoenergetyczne pasze. Laktacja jest dla jej organizmu ogromnym obciążeniem, dlatego warto ją wspomóc również witaminami oraz elektrolitami dla koni.