🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 Zamów paczkę od wtorku do piątku do godz. 10:00, a my wyślemy ją jeszcze tego samego dnia!

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej?

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej?

Jazda konna to sport, który rozwija różne partii mięśni, pozwala wymodelować figurę, wyprostować sylwetkę oraz zrzucić zbędne kilogramy. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej? Wyjaśniamy to w artykule.

Jazda konna - jakie mięśnie pracują?

Podczas jazdy konnej pracuje całe ciało jeźdźca - zarówno górne, jak i dolne partie. Największy wysiłek wykonują jednak:

  • uda,
  • łydki,
  • pośladki,
  • brzuch,
  • kręgosłup.

To, że podczas jazdy konnej bardzo intensywnie pracują mięśnie nóg, jest oczywiste - odpowiednio ułożone uda i łydki odpowiadają za utrzymanie równowagi na koniu. Pośladki natomiast pomagają w stabilizowaniu postawy.

Prawidłowy dosiad i pozycja w siodle wymagają prostych pleców, a to oznacza z kolei intensywną pracę mięśni kręgosłupa oraz, co może być nieco zaskakujące, mięśni brzucha (nie bez powodu podczas jazdy konnej brzuch jest praktycznie cały czas napięty). Efektem są silniejsze i lepiej rozciągnięte mięśnie oraz nawyk utrzymywania na co dzień prostych pleców.

Mięśnie podczas jazdy konnej pracują nie tylko dlatego, że wymaga tego utrzymanie się w siodle, ale też po to, aby komunikować się z koniem. Nic więc dziwnego, że trening jeździecki jest na tyle intensywnym wysiłkiem, że czasami skutkuje bólem wynikającym z tzw. zakwasów. Efektem pracy są jednak silne mięśnie i wymodelowana sylwetka.

Wpływ jazdy konnej na zdrowie

Jazda konna to nie tylko silniejsze, lepiej rozciągnięte i pięknie wyrzeźbione mięśnie. Regularne treningi zmniejszają ryzyko chorób serca, a jeśli odbywają się na świeżym powietrzu, to również dotleniają organizm. Ułatwiają też utrzymanie prawidłowej wagi ciała, ponieważ podczas 1 godziny konnej jazdy spalamy od 300 do nawet 600 kalorii (w zależności od intensywności treningu oraz naszej wagi). Dodatkowo specyfika jazdy na koniu - czyli konieczność wykonywania wielu ruchów jednocześnie - poprawia koordynację.

Jazda konna ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, przede wszystkim dzięki endorfinom, produkowanym podczas treningu, ale też dzięki regularnemu przebywaniu na świeżym powietrzu i kontakcie z żywym zwierzęciem. Nie bez znaczenia jest też satysfakcja z podnoszenia swoich umiejętności, pokonywania ewentualnego strachu i przełamywania barier - poprawiają one pewność siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium