🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 Zamów paczkę od wtorku do piątku do godz. 10:00, a my wyślemy ją jeszcze tego samego dnia!

Jak zmierzyć i dobrać wędzidło dla konia? O rodzajach i zastosowaniu tego akcesorium

Dobrze dobrane wędzidła dla koni

W przestrzeni pomiędzy przednimi i tylnymi zębami konia można zamocować wędzidło. Czym jest to akcesorium, jakie są jego rodzaje i zastosowania? Podstawą w komunikowaniu się jeźdźca ze zwierzęciem jest dosiad i łydki, ale wędzidło to dodatek pomocny w kontroli i wskazywaniu mu odpowiedniego kierunku podczas jazdy.

Co to jest wędzidło?

By móc odpowiedzieć na pytanie co to jest wędzidło, należy w pierwszej kolejności objaśnić, czym jest kiełzno. To część ogłowia, która najczęściej występuje w postaci pałąka, wkładanego do pyska konia. Może być wykonane z różnych materiałów: naturalnych lub sztucznych (np. gumy). Jednym z rodzajów kiełzna - obok munsztuku i pelhama - jest właśnie wędzidło. Tego rodzaju akcesorium, po włożeniu go do pyska konia, służy do przekazywania mu sygnałów i kierowania nim przez jeźdźca. By wędzidło dobrze się trzymało, pierścienie przypina się do wodzy oraz pasków policzkowych.

Jak zmierzyć wędzidło?

Wędzidła składają się z trzech części: pierścieni (po dwa na każde wędzidło, niekiedy w kształcie litery D), łącznika, a pomiędzy pierścieniami znajduje się ścięgierz. To właśnie ścięgierz - a konkretniej jego długość - to wartość, która jest rozmiarem wędzidła. 

Na stronie każdego produktu z kategorii wędzideł w naszym sklepie, znajdują się 3 wartości liczbowe:

  • rozmiar - podawana w centymetrach długość ścięgierza,
  • grubość - grubość ścięgierza (mierzona w jego najszerszym punkcie),
  • średnica kółek. 

Jak zmierzyć wędzidło i który rozmiar wybrać? Szerokość pyska najłatwiej zmierzyć miarką lub wędzidłem. Eksperci zalecają, by wędzidło wystawało po około 0,5 cm z każdej strony. Po włożeniu go do pyska konia, nie powinno przesuwać się na boki, a pierścienie nie powinny uciskać skóry zwierzęcia. 

Jak dobrać wędzidło dla konia?

W tym, jak dobrać wędzidło dla konia, by było idealnie dopasowane, pomocne będzie kierowanie odpowiednimi kryteriami:

  • poziom jazdy -  osobom, które zaczynają naukę jazdy konnej, rodzaj wędzidła powinien dopasować instruktor. Początkująca osoba powinna w pierwszej kolejności opanować dosiad, łydki i rękę, a inne, dyscyplinujące akcesoria, wprowadzić dopiero później - pod fachowym okiem specjalisty, 
  • grubość wędzidła -  grubsze wędzidła są delikatniejsze i chętniej akceptowane przez konie, 
  • budowa podniebienia - dla koni o podniebieniu płaskim dobrze sprawdzą się wędzidła podwójnie łamane, ten model znajdzie zastosowanie również u zwierząt wrażliwych, 
  • materiał - producenci wędzideł proponują te akcesoria z różnych materiałów: metalu, gumy, plastiku. Najdelikatniejsze - idealne dla koni wrażliwych - są wędzidła gumowe. W ofercie niektórych marek, np. Feeling, znajdują się wędzidła ze specjalnego tworzywa typu Flexi o zachęcającym konia do żucia smaku jabłkowym

Jakie wędzidło dla konia? Przegląd propozycji z naszej oferty

Pomocą w tym, jakie wędzidło dla konia wybrać, będzie przegląd przeróżnych modeli dostępnych w naszej ofercie:

[product category_id="42" limit="15" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium