🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 Zamów paczkę od wtorku do piątku do godz. 10:00, a my wyślemy ją jeszcze tego samego dnia!

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Jak osiodłać konia? Poradnik

Siodłanie konia

Siodłanie konia jest umiejętnością, którą musi nabyć każdy jeździec - i to już na początku swojej przygody z jazdą konną. Jak osiodłać konia prawidłowo? Jak rozsiodłać? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Siodłanie konia

Siodłanie konia może wydawać się prostą czynnością, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli będziemy robić to nieprawidłowo, możemy skrzywdzić zwierzę. Niewłaściwie osiodłany koń prawdopodobnie będzie cierpiał na ból pleców, może też mieć rany na grzbiecie od jeździeckiego sprzętu.

Siodłanie konia krok po kroku

  1. Zanim nałożymy na konia siodło, musimy zwierzę wyczyścić. Czyszczenie konia przed jazdą jest obowiązkowe, między innymi po to, aby mieć pewność, że skóra pod siodłem się nie odparzy. Szczotkujemy więc konia płynnymi ruchami od głowy do zadu, tak aby usunąć wszystkie zabrudzenia, drobinki piasku itp. Bardzo ważne jest, aby szczotkować w taki sposób, żeby wszystkie włosy w końskiej sierści układały się płasko, w jedną stronę.
  2. Stajemy po lewej stronie konia i wysoko, tuż przy grzywie, nakładamy czaprak (lub potnik), po czym lekko przesuwamy go do tyłu, aby wyrównać pod nim sierść. Upewniamy się, że czaprak leży równo, żaden element nie jest zgięty ani pomarszczony.
  3. Na czaprak nakładamy podkładkę lub żel, a następnie siodło (możemy też nałożyć siodło bezpośrednio na czaprak). Oczywiście siodło musi być dobrze dopasowane (tego, jak dopasować siodło, dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu: Dopasowanie siodła).
  4. Sprawdzamy dłonią, czy sierść pod siodłem jest gładko ułożona.
  5. Opuszczamy popręg (o ile jest on przypięty do siodła) w taki sposób, aby osunął się na naszą nogę, nie uderzając zwierzęcia.
  6. Przypinamy popręg z prawej strony na ostatnią dziurkę od dołu, po czym przechodzimy na drugą stronę konia, chwytamy popręg pod brzuchem zwierzęcia i przypinamy po lewej stronie. Wszystkie czynności należy wykonywać delikatnie, nie powinniśmy przepasać konia popręgiem nagle i ciasno, aby go nie zaniepokoić. Najlepiej zaciskać popręg stopniowo, upewniając się, że zwierzę nie okazuje niepokoju.
  7. Sprawdzamy, czy popręg nie jest zbyt luźny. To bardzo ważny krok, ponieważ zbyt luźno zapięty popręg może spowodować upadek z konia.
  8. Dopasowujemy strzemiona. Zaciśnij dłoń w pięść i stań przy koniu tak, aby dłoń znajdowała się na wysokości końca puślisk - jeśli strzemiona kończą się pod pachami, długość puślisk jest odpowiednia.
  9. Jeżeli na czas nakładania siodła przywiązaliśmy konia, to teraz ściągamy kantar i zakładamy ogłowie. Robimy to, zaczynając od przerzucenia wodzy przez szyję, następnie jedną ręką łapiemy wędzidło, a drugą paski policzkowe i delikatnie wsadzamy wędzidło do pyska, podciągając ogłowię do góry. Następnie delikatnie przekładamy je przez uszy konia.

Jak rozsiodłać konia?

  1. Do rozsiodłania konia przechodzimy dopiero wtedy, kiedy zwierzę jest ponownie w boksie, pochwalone już za przejażdżkę. Następnie zdejmujemy siodło i ogłowie - są one dość ciężkie, więc możemy poprosić o pomoc kogoś silniejszego, jeśli samodzielnie nie dajemy rady.
  2. Czyścimy wędzidło pod bieżącą wodą i odkładamy na miejsce.
  3. Czyścimy konia. Najpierw szczotkujemy sierść, potem za pomocą zgrzebła usuwamy wszystkie zabrudzenia, a na koniec czyścimy kopyta kopystką. 
[product category_id="32" limit="12" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium