Świętuj z nami Dzień Dziecka! Wpisz kod DZIENDZIECKA15 i ciesz się rabatem -15% na wybrane produkty!🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Jak nauczyć się jeździć konno? Podstawy dla początkujących

Jazda konna

Jak nauczyć się jeździć konno? Przedstawiamy użyteczne wskazówki dla osób, które planują rozpocząć treningi. Ile powinna trwać pierwsza lekcja, z jaką częstotliwością kontynuować naukę i czy konieczny będzie instruktor? Na te pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym. 

Jak jeździć konno? Podstawy przed pierwszą lekcją

  • Nie dla najmłodszych - eksperci zalecają, by naukę jazdy konnej rozpocząć najwcześniej od siódmego-ósmego roku życia. Młodszych fanów koni można oswajać z tą dyscypliną: przyprowadzać do stajni, pokazywać, jak się karmi i czesze zwierzę, ale na właściwe lekcje rozpocząć nieco później. Maluchy nie zdołają zapamiętać kolejności ruchów i szybko tracą zainteresowanie, stąd wymieniony powyżej minimalny wiek. 
  • Długość pierwszej lekcji - ile powinna trwać pierwsza lekcja jazdy konnej? W trakcie uprawiania tej dyscypliny pracują takie partie mięśni, których na co dzień raczej nie ćwiczymy, dlatego zaleca się, by nie było to więcej niż 30 minut w siodle. Dłuższy trening będzie zbyt dużym obciążeniem dla ciała i kręgosłupa, a najmłodsi kursanci stracą zainteresowanie i potrzebne w trakcie jazdy skupienie. 
  • Pierwsze wrażenie jest tylko raz - ciężko zatrzeć złe pierwsze wrażenie, dlatego zaleca się, by na pierwszą lekcję jazdy wybrać miejsce z polecenia lub mogące się pochwalić  wysokimi notami od innych kursantów. Tylko instruktor cierpliwy, z doświadczeniem i dobrym podejściem - zarówno do jeźdźca, jak i konia - może skutecznie zachęcić, by po pierwszej lekcji kontynuować treningi i rozwijać w sobie tę pasję. 
  • Wygląd i zachowanie konia - jeżeli zwierzę w szkółce jazdy wygląda na chore, zmęczone lub niedożywione, nie jest to dobry znak. Równie ważne jest, by w stajni zachowane zostały zasady higieny, sierść, zęby, grzywa i kopyta wyglądały zdrowo, a zwierzę było ufne i chętne do interakcji z człowiekiem. 

Jak nauczyć się jeździć konno? 3 najważniejsze zasady

  1. Pod okiem instruktora - jak nauczyć się jeździć konno, by od początku robić to prawidłowo, z dobrą postawą i w pełni bezpiecznie? Pierwsze lekcje warto odbyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Jeżeli figuruje on w spisie Polskiego Związku Jeździeckiego, to znak, że trafiliśmy na profesjonalistę i fachowca. Zaleca się również, by lekcje konnej jazdy odbywać w miejscach, gdzie zwierzęta są traktowane w sposób empatyczny, a stosowane tam style jazdy etyczne. 
  2. Z odpowiednią częstotliwością - w tym, jak nauczyć się jeździć konno efektywnie, pomoże zastosowanie odpowiedniej częstotliwości lekcji. Absolutne minimum to 1 lekcja tygodniowo, jednak - jeżeli dysponujemy większymi zasobami wolnego czasu - może być to 2-3 razy w tygodniu. Wprowadzenie - a przynajmniej na początkowym etapie nauki - większej częstotliwości sprawi, że kursant nie zapomni o świeżo nabytej wiedzy i technice jazdy do kolejnego treningu. 
  3. We własnym tempie - nie ma reguły, ile trwa przyswojenie podstawowych zasad konnej jazdy. Brakuje wytycznych i konkretnych liczb, ile trwa nauka jazdy na lonży, by przejść do kolejnych kroków: stępa, kłusa i galopu. Czynniki, które wpływają na tempo nauki, to m.in. kondycja fizyczna kursanta, chęci i częstotliwość lekcji. Nie warto  porównywać się do innych, tylko przyswajać kolejne cenne wskazówki we własnym tempie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium