🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 Zamów paczkę od wtorku do piątku do godz. 10:00, a my wyślemy ją jeszcze tego samego dnia!

Dyscypliny konne. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny jeździeckie?

Skoki przez przeszkody

Dyscypliny konne znajdują się w programie igrzysk już od ponad 100 lat, ale czy wiesz, jakie konkurencje należą do olimpijskich dyscyplin jeździeckich? A może chcesz spróbować swoich sił w jeździe sportowej i zastanawiasz się, jaką konkurencję wybrać? Zobacz nasz przegląd najpopularniejszych dyscyplin.

Olimpijskie dyscypliny jeździeckie

Po raz pierwszy jeździectwo pojawiło się na igrzyskach olimpijskich w 1900 roku w Paryżu, potem przez pewien czas było nieobecne i powróciło w 1912 roku. Od tamtej pory na każdych igrzyskach możemy podziwiać jakieś dyscypliny konne. Aktualnie w  programie olimpijskim w jeździectwie mamy 3 konkurencje (każda z nich rozgrywana jest zarówno indywidualnie, jak i drużynowo):

  • ujeżdżanie,
  • skoki,
  • wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW) - dyscyplinę, która uważana jest za wszechstronny sprawdzian umiejętności tak konia, jak i jeźdźca, ponieważ składają się na nią trzy konkursy: próba ujeżdżenia, próba terenowa (tzw. cross) i próba skoków przez przeszkody.

Wszystkie olimpijskie dyscypliny jeździeckie należą do dyscyplin w stylu angielskim.

Pozostałe dyscypliny konne

Sportem jeździeckim zajmuje się Międzynarodowa Federacja Jeździecka. Wspiera ona wszystkie wymienione wcześniej dyscypliny olimpijskie, a ponadto:

  • reining - inaczej ujeżdżenie w stylu western; jest to dyscyplina konna, która polega na jak najdokładniejszym przejechaniu galopem zadanej trasy, prowadząc konia tylko jedną ręką,
  • rajdy długodystansowe - jeździecka dyscyplina sportowa, polegająca na jak najszybszym pokonaniu określonego dystansu kilkudziesięciu kilometrów; podczas rajdów bardzo duże znaczenie ma spełnienie norm weterynaryjnych - koń jest kilkakrotnie poddawany kontroli weterynaryjnej, a negatywna opinia lekarza weterynarii uniemożliwia wzięcie udziału czy kontynuowanie zawodów,
  • powożenie - konkurencja, w której zawodnik siedzi w pojeździe zaprzęgowym i kieruje koniem lub końmi (parą bądź czwórką),
  • woltyżerka - dyscyplina, która polega na wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych i akrobatycznych przez jedną lub kilka osób na grzbiecie konia prowadzonego na lonży.

Jak dobrać jeździecką dyscyplinę sportową dla siebie?

Jeśli masz już doświadczenie jeździeckie i jazda rekreacyjna to dla ciebie za mało, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w jeździe sportowej. Weź jednak pod uwagę, że będzie to wymagało od ciebie dużego zaangażowania i bardzo ciężkiej pracy. Musisz mieć czas na regularne treningi (prawdopodobnie nie tylko jeździeckie - aby poprawić swoją sprawność, warto wpleść do planu treningowego inne sporty, np. bieganie), a także pieniądze na dodatkowe wydatki, takie jak opłacenie startu w zawodach, zakup odpowiedniego sprzętu czy odzieży konkursowej.

Jeśli chodzi o to, jaką dyscyplinę konną wybrać, reguła jest taka sama jak w przypadku innych sportów - warto kierować się swoimi upodobaniami i zdecydować się na taką konkurencję, której uprawianie będzie dla nas przyjemnością. Jeśli czujesz się pewnie w siodle, prawdopodobnie masz już niemałe doświadczenie w jeździe konnej i doskonale wiesz, czy wolisz angielski styl jazdy, czy może westernowy, co sprawia ci więcej frajdy - ujeżdżanie czy skoki - a może to jazda w terenie jest tym, co lubisz najbardziej. Co zrobić, jeśli mimo wszystko masz wątpliwości, co wybrać? Poproś o radę instruktora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium