Świętuj z nami Dzień Dziecka! Wpisz kod DZIENDZIECKA15 i ciesz się rabatem -15% na wybrane produkty!🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Strój na zawody jeździeckie. Jak ubrać się na zawody jeździeckie?

Strój na zawody jeździeckie. Jak ubrać się na zawody jeździeckie?

Strój na zawody jeździeckie musi być zgodny z regulaminem, ale powinien być też wygodny. Jakie są wymagania dotyczące ubioru? O czym trzeba pamiętać? I wreszcie - jak ubrać się na zawody jeździeckie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy!

Jakie warunki musi spełniać strój na zawody jeździeckie?

Podobnie jak w wielu innych sportach, tak i w konkursach jeździeckich obowiązują ścisłe reguły dotyczące stroju. Zignorowanie ich może się skończyć dyskwalifikacją, dlatego warto wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać strój na zawody jeździeckie.

Na co zwracają uwagę sędziowie? Odzież konkursowa musi być schludna i zgodna z przepisami Polskiego Związku Jeździeckiego. Wymagany jest pełen strój galowy, czyli:

 • koszula lub koszulka (dopuszczalny jest zarówno krótki, jak i długi rękaw) z białym kołnierzykiem lub stójką,
 • biały plastron, czyli szeroki krawat zakrywający gors (w przypadku ujeżdżenia, dotyczy mężczyzn),
 • wypastowane buty jeździeckie (sztyblety lub oficerki),
 • eleganckie sztylpy lub czapsy,
 • białe rękawiczki jeździeckie (w przypadku ujeżdżenia)
 • jasne bryczesy (białe lub kremowe),
 • frak lub rajtrok, czyli marynarka jeździecka z 3 - 5 guzikami; rajtrok musi być w określonym kolorze (czarnym, granatowym, brązowym, szarym, niebieskim, zielonym lub czerwonym),
 • kask do jazdy konnej (dodatkowo zawodniczki, które mają długie włosy, obowiązkowo muszą je związać za pomocą siatki na włosy, aby nie wystawały spod kasku).

Niektóre wymagania co do stroju jeździeckiego mogą różnić się w zależności od rodzaju zawodów. Ogólna reguła jest taka, że im wyższa klasa zawodów, tym bardziej restrykcyjne zasady. W przypadku zawodów na poziomie klubowym to klub określa zasady i może dopuścić na przykład szerszą kolorystykę. Z kolei na zawodach ujeżdżeniowych klasy CCC wymagania są bardziej ściśle określone i na przykład jako nakrycie wierzchnie obowiązuje wyłącznie czarny lub granatowy frak.

Jak ubrać się na zawody jeździeckie?

Dobierając odzież na zawody jeździeckie, trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty:

 • wymagania formalne,
 • wygodę.

Przed startem w zawodach koniecznie zapoznaj się z regulaminem, aby mieć świadomość, jakie są wymagania co do stroju - w przeciwnym wypadku ryzykujesz dyskwalifikację.

Jednocześnie nie zapomnij o tym, że strój na zawody jeździeckie powinien być dobrany jak najlepiej - nie może uwierać, być zbyt ciepły  itp. - inaczej dyskomfort, jaki spowoduje, może ci przeszkodzić w dobrym występie.

O czym warto pamiętać, dobierając strój na zawody jeździeckie?

 • Sprawdź prognozę pogody. W ciepły dzień zdecyduj się na koszulę z krótkim rękawem i odzież z szybkoschnących, oddychających materiałów.
 • Wybierz odpowiedni rozmiar - strój jeździecki powinien być dobrze dopasowany, ale jednocześnie nie może cię uciskać ani uwierać.
 • Upewnij się, że ubiór zapewnia ci swobodę ruchów (np. rękawki koszulki nie wrzynają się w ramiona podczas skoków).
 • Wybierz sprawdzoną odzież i buty albo przetestuj strój przed startem, aby mieć pewność, że czujesz się w nim komfortowo.
 • Zwróć uwagę na to, aby strój był nieskazitelnie czysty i bez zarzutu (żaden guzik nie może być naderwany).
[product category_id="13" limit="16" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium