
Jeździectwo istnieje już bardzo długo - czasami mówi się, że nawet od 3,5 tysiąca lat. Nic więc dziwnego, że strój jeźdźca ulegał zmianom. Opisujemy pokrótce, jak dawniej wyglądała moda jeździecka w Europie oraz co jest modne współcześnie.
Jak moda jeździecka zmieniała się w czasie?
Mniej więcej do połowy XX wieku wszyscy jeźdźcy musieli podporządkować się sztywnemu dress code’owi. Obowiązkowym strojem do jazdy konnej dla mężczyzn były koszula i marynarka lub frak, charakterystyczne bryczesy - szerokie w udach i zwężające się pod kolanami, wysokie skórzane buty, obowiązkowo w kolorze czarnym oraz nakrycie głowy - melonik lub kapelusz.
Jeśli chodzi o kobiety, to od lat 20. XX wieku ich strój nie różnił się od męskiego. Wcześniej, zanim do głosu doszły emancypantki, kobiety musiały jeździć konno w ciasnych gorsetach i długich sukniach. Mówi się, że rewolucję w damskim stroju zawdzięczamy Gabrielle Chanel, wielkiej miłośniczce koni i jeździectwa. Chanel stwierdziła, że wygodne spodnie oraz koszula i marynarka to najlepszy strój do jazdy konnej zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet - i zaprojektowała odpowiedni do jazdy żakiet z baskinką, bryczesy dopasowane do kobiecej budowy oraz damskie oficerki.
Większe zmiany w modzie jeździeckiej nastąpiły mniej więcej w latach 60. XX wieku, kiedy samochody stały się bardziej dostępne, a co za tym idzie, konie przestały być ważnym środkiem transportu. Jazda konna zmieniła wówczas nieco swój charakter - przestała być metodą przemieszczania się, a stała się przede wszystkim rekreacją, a także sportem wyczynowym.
Osoby, uprawiające jazdę konną wyczynowo, zachowały dotychczasowe zwyczaje w modzie jeździeckiej, co łatwo można zaobserwować podczas zawodów (jeśli ciekawi Cię ten temat, więcej dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu: Strój na zawody jeździeckie). Jednak osoby jeżdżące rekreacyjnie zaczęły korzystać z wygodniejszych ubrań, wykonanych z tańszych materiałów - pojawiły się buty jeździeckie z gumy i nieprzemakalne kurtki do jazdy konnej. Właśnie wtedy bryczesy zmieniły swój krój na ten, który znamy obecnie - z wąskimi nogawkami i wysokim stanem.
Moda jeździecka dzisiaj
Współcześni jeźdźcy - w szczególności ci rekreacyjni - stawiają przede wszystkim na wygodę i bezpieczeństwo. Klasyczne oficerki są często zastępowane przez sztyblety i czapsy, ubrania są wykonane z szybkoschnących materiałów, a obowiązkowym nakryciem głowy jest kask. Powszechnie używane są też kamizelki ochronne czy nieprzemakalne kurtki, zwiększające komfort jazdy w deszczu.
Nadal popularnością cieszą się tradycyjne rozwiązania, czyli odzież w stonowanych kolorach, jednak coraz więcej osób chętnie wybiera ubranie w zdecydowanych barwach, zazwyczaj dopasowując je do osprzętu konia.
Trendy w modzie jeździeckiej na 2022 rok
Jeśli chodzi o strój jeździecki, zawsze modne są ubrania wygodne i funkcjonalne w stonowanych barwach - bieli, czerni, granacie. Dodatkowo w sezonie wiosna / lato 2022 szczególnie popularne są trzy kolory: czekoladowy brąz, żonkilowy żółty oraz róż w odcieniu gumy balonowej. W tych odcieniach znajdziemy zarówno odzież jeździecką - bryczesy, bluzy czy kaski, jak i akcesoria dla konia, takie jak kantary, nauszniki, ochraniacze czy czapraki. Oto kilka przykładów z naszej oferty:
- różowe bryczesy młodzieżowe Equestrian Queen
- brązowe legginsy damskie PS of Sweden
- brązowy kantar z uwiązem Harry’s Horse
- różowy kantar sznurkowy Brands of Q