UWAGA! Ze względu na dużą ilość zamówień czas ich realizacji może ulec wydlużeniu. 🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Paszport dla konia. Kiedy jest potrzebny, jak go wyrobić i ile kosztuje?

Koń

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy koń powinien zostać zgłoszony do rejestracji przed ukończeniem 90 dnia życia, a przed ukończeniem 12 miesiąca - wyposażony w paszport. Wyjaśniamy, jaką funkcję pełni paszport dla konia oraz jak go wyrobić.

Paszport dla konia - do czego służy?

Każdy koń powinien mieć siodło, czaprak, ogłowie… i paszport. Paszport dla konia to podstawowy dokument. Znajduje się w nim jego imię, numer chipa, data urodzenia, szczegółowe dane identyfikacyjne, takie jak płeć, rasa lub typ, maść, znaki, wicherki, opis oraz informacje o pochodzeniu, kolejnych właścicielach i dane na temat zdrowia (szczepienia, odrobaczania, badania laboratoryjne itp).

Paszport dla konia jest niezbędny na co dzień, nie tylko w przypadku wyjazdu za granicę. Każdy koń, który ukończył 12 miesięcy, musi posiadać paszport.  Konie startujące w zawodach muszą mieć udokumentowane wpisem w paszporcie obowiązkowe szczepienia przeciwko grypie (z podaniem daty szczepienia, lokalizacji, wklejoną etykietą szczepionki oraz pieczątką i podpisem weterynarza szczepiącego), inaczej zwierze może zostać nie dopuszczone do zawodów.

Dokument powinien być aktualizowany w przypadku każdej zmiany właściciela zwierzęcia (sprzedaż powinien zgłosić zarówno poprzedni, jak i nowy właściciel - służy do tego specjalny druk umieszczony na końcu paszportu), a w przypadku jego śmierci zwrócony.

Jak wyrobić paszport dla konia i ile to kosztuje?

W Polsce paszport dla konia jest wydawany przez:

  • Polski Klub Wyścigów Konnych (Polish Jockey Club) - dla koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.
  • Związek Trakeński w Polsce - dla koni rasy trakeńskiej,
  • Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie - dla kucy szetlandzkich.
  • Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków - dla kłusaków,
  • Wojewódzki lub Okręgowy Związek Hodowców Koni albo Polski Klub Wyścigów Konnych - dla koni ras innych niż wymienione powyżej.

Paszport jest wystawiany w miejscu właściwym dla stacjonowania zwierzęcia.

Co należy zrobić, aby wyrobić jeden z najpopularniejszych rodzajów paszportów dla konia, czyli PZHK?

  1. Wypełnij formularz zgłoszenia konia do rejestru na stronie pzhk.pl.
  2. Dostarcz wypełniony formularz do odpowiedniego Okręgowego lub Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni. Możesz to zrobić osobiście, pocztą tradycyjną lub e-mailem. Niektóre Związki Hodowców Koni umożliwiają wypełnienie formularza online.
  3. Po wpłynięciu zgłoszenia i kontakcie telefonicznym upoważniona osoba zjawi się w stajni i dokona opisu konia oraz jego elektronicznej identyfikacji (czyli zachipowania).
  4. Opłać paszport oraz chip. Zrobisz to bezpośrednio u pełnomocnika, który opisuje i chipuje konia - na potwierdzenie wniesienia opłaty otrzymasz odpowiedni dokument.
  5. Paszport dla konia zostaje przygotowany po wykonaniu powyższych kroków. Możesz go odebrać osobiście lub poprosić o wysłanie listem poleconym - sposób dostarczenia paszportu należy uzgodnić z pełnomocnikiem.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla konia? Cennik jest określony przez Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - aktualny dokument znajdziesz na stronie pzhk.pl w zakładce Formalności / Przepisy prawa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium