Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy koń powinien zostać zgłoszony do rejestracji przed ukończeniem 90 dnia życia, a przed ukończeniem 12 miesiąca - wyposażony w paszport. Wyjaśniamy, jaką funkcję pełni paszport dla konia oraz jak go wyrobić.
Paszport dla konia - do czego służy?
Każdy koń powinien mieć siodło, czaprak, ogłowie… i paszport. Paszport dla konia to podstawowy dokument. Znajduje się w nim jego imię, numer chipa, data urodzenia, szczegółowe dane identyfikacyjne, takie jak płeć, rasa lub typ, maść, znaki, wicherki, opis oraz informacje o pochodzeniu, kolejnych właścicielach i dane na temat zdrowia (szczepienia, odrobaczania, badania laboratoryjne itp).
Paszport dla konia jest niezbędny na co dzień, nie tylko w przypadku wyjazdu za granicę. Każdy koń, który ukończył 12 miesięcy, musi posiadać paszport. Konie startujące w zawodach muszą mieć udokumentowane wpisem w paszporcie obowiązkowe szczepienia przeciwko grypie (z podaniem daty szczepienia, lokalizacji, wklejoną etykietą szczepionki oraz pieczątką i podpisem weterynarza szczepiącego), inaczej zwierze może zostać nie dopuszczone do zawodów.
Dokument powinien być aktualizowany w przypadku każdej zmiany właściciela zwierzęcia (sprzedaż powinien zgłosić zarówno poprzedni, jak i nowy właściciel - służy do tego specjalny druk umieszczony na końcu paszportu), a w przypadku jego śmierci zwrócony.
Jak wyrobić paszport dla konia i ile to kosztuje?
W Polsce paszport dla konia jest wydawany przez:
- Polski Klub Wyścigów Konnych (Polish Jockey Club) - dla koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.
- Związek Trakeński w Polsce - dla koni rasy trakeńskiej,
- Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie - dla kucy szetlandzkich.
- Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków - dla kłusaków,
- Wojewódzki lub Okręgowy Związek Hodowców Koni albo Polski Klub Wyścigów Konnych - dla koni ras innych niż wymienione powyżej.
Paszport jest wystawiany w miejscu właściwym dla stacjonowania zwierzęcia.
Co należy zrobić, aby wyrobić jeden z najpopularniejszych rodzajów paszportów dla konia, czyli PZHK?
- Wypełnij formularz zgłoszenia konia do rejestru na stronie pzhk.pl.
- Dostarcz wypełniony formularz do odpowiedniego Okręgowego lub Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni. Możesz to zrobić osobiście, pocztą tradycyjną lub e-mailem. Niektóre Związki Hodowców Koni umożliwiają wypełnienie formularza online.
- Po wpłynięciu zgłoszenia i kontakcie telefonicznym upoważniona osoba zjawi się w stajni i dokona opisu konia oraz jego elektronicznej identyfikacji (czyli zachipowania).
- Opłać paszport oraz chip. Zrobisz to bezpośrednio u pełnomocnika, który opisuje i chipuje konia - na potwierdzenie wniesienia opłaty otrzymasz odpowiedni dokument.
- Paszport dla konia zostaje przygotowany po wykonaniu powyższych kroków. Możesz go odebrać osobiście lub poprosić o wysłanie listem poleconym - sposób dostarczenia paszportu należy uzgodnić z pełnomocnikiem.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla konia? Cennik jest określony przez Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - aktualny dokument znajdziesz na stronie pzhk.pl w zakładce Formalności / Przepisy prawa.