Prawidłowy dosiad to podstawa konnej jazdy. Musisz siedzieć w siodle pewnie i stabilnie, zanim będziesz zgłębiać dalsze tajniki jeździectwa. Jak rozpoznać, czy twój dosiad jest prawidłowy? Wyjaśniamy to w naszym artykule.
Prawidłowy dosiad
Prawidłowy dosiad charakteryzuje się tym, że jeździec siedzi prosto w taki sposób, że przez jego ucho, bark, staw biodrowy i staw skokowy można byłoby poprowadzić pionową linię.
O czym należy pamiętać, aby prawidłowo siedzieć w siodle?
W siodle należy siedzieć tak, aby równomiernie obciążać obydwie jego strony. Plecy powinny być proste, stopy spoczywać w strzemionach w najszerszym miejscu, pięty być skierowane w dół. Ręce powinny być tak ułożone, aby od łokcia do końskiego pyska można było poprowadzić prostą linię, a dłonie zamknięte w pięści, ale nie zaciśnięte.
Ciało powinno być rozluźnione - pracować powinny tylko te mięśnie, które są potrzebne do utrzymania prostej postawy, w przeciwnym wypadku będziesz przekazywać koniowi błędne sygnały.
Dodatkowo w zależności od rodzaju jazdy, czyli tego, czy jedziemy kłusem ćwiczebnym, kłusem anglezowanym, galopem itp., konieczna jest odpowiednia praca ciałem.
Dosiad a półsiad
Rozróżnia się kilka rodzajów dosiadu. Najbardziej podstawowy to dosiad ujeżdżeniowy, nazywany też pełnym siadem. Musisz go dobrze opanować, zanim zaczniesz uczyć się innych rodzajów dosiadu.
Półsiad, nazywany inaczej dosiadem skokowym, stosuje się w skokach, podczas jazdy w terenie i jazdy galopem. Prawidłowy półsiad od pełnego siadu różni się tym, że jeździec unosi się w siodle - pochyla tułów do przodu, skraca wodze, przenosi ciężar ciała na strzemiona i zamyka łydki na bokach konia. W ten sposób odciąża się grzbiet konia.
Innym rodzajem dosiadu jest dosiad stiplowy, który w jeszcze większym stopniu niż półsiad odciąża koński grzbiet i pozostawia zwierzęciu największą swobodę ruchów. Stosują go jeźdźcy podczas wyścigów oraz w zawodach WKKW.
Ćwiczenia na dosiad
Na prawidłowy dosiad pomagają ćwiczenia wykonywane na koniu, takie jak krążenie i wymachy ramion czy wyciąganie dłoni w stronę zadu lub przeciwległej łopatki konia (prawa dłoń w stronę lewej łopatki, lewa dłoń w stronę prawej). Ważne jest jednak, aby ćwiczyć pod okiem instruktora i pod warunkiem, że siedzisz już pewnie w siodle, czyli nie masz problemów z utrzymaniem równowagi.
Jeśli jeszcze nie czujesz się pewnie w siodle, spróbuj znacznie prostszych ćwiczeń, które pomogą ci odpowiednio ułożyć ciało i wyrobić nawyk właściwej postawy. Podczas jazdy:
- podwiń kość ogonową - to pomoże ci prawidłowo siąść na środku siodła;
- wyobraź sobie, że do czubka głowy masz przywiązany sznurek, za który ktoś trzyma - to sprawi, że odruchowo się wyprostujesz;
- złącz łopatki i wciągnij pępek (“przyklej” go do kręgosłupa) - to pomoże ci przyjąć właściwą postawę;
- palce kieruj do konia - dzięki temu odpowiednio ułożysz łydki.
Jazdę konną warto łączyć z innymi sportami, które poprawiają równowagę, postawę i poczucie rytmu. Może to być joga, taniec czy trening na siłowni. Pomaga też regularne wykonywanie prostych ćwiczeń, takich jak plank (czyli deska), a nawet kilkuminutowe chodzenie z książką na głowie czy zastąpienie krzesła przy biurku piłką gimnastyczną.
W wolnej chwili możesz też sięgnąć po książki o jeździectwie. Polecamy szczególnie pozycję “Świadoma jazda konna w praktyce” Mary Wanless.