Skorzystaj z promocji do -15% na produkty marki Cavalor! 🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Jak wsiadać na konia?

Jak wsiadać na konia?

Prawidłowe wsiadanie na konia to umiejętność, którą każdy jeździec musi posiąść nie tylko ze względu na własny komfort, ale też - jeśli nie przede wszystkim - ze względu na dobro konia, którym jeździ. W naszym artykule znajdziesz praktycznie wskazówki i porady, jak wsiadać na konia.

Jak wsiąść na konia prawidłowo? Instrukcja i wskazówki

Wsiadanie na konia to jedna z pierwszych rzeczy, jakiej uczy się początkujący jeździec. Oto instrukcja, jak prawidłowo wsiąść na konia.

 1. Stań po lewej stronie konia. Zazwyczaj wsiadamy na konia od jego lewej strony, ale wynika to tylko i wyłącznie z tradycji. Dawni wojownicy czy rycerze byli przeważnie praworęczni, więc pochwę z mieczem nosili po przekątnej, to jest przy lewym boku, aby mogli szybko dobyć broń prawą ręką. Co za tym idzie, wygodniej im było wsiadać na konia z lewej strony - z prawej przeszkadzałby im miecz. Obecnie lepiej jest wsiadać na konia od lewej, ponieważ zwierzę jest do tego przyzwyczajone.
 2. Upewnij się, że popręg jest prawidłowo dociągnięty. Jeśli coś jest nie tak, popraw to.
 3. Lewą ręką przytrzymaj wodze przy szyi konia, a jednocześnie zwróć uwagę, jak zwierzę stoi. Koń powinien stać spokojnie, równo obciążając wszystkie nogi. Jeśli tak nie jest, zrób krok w dowolną stronę, aby zachęcić zwierzę do równomiernego rozłożenia ciężaru - w przeciwnym wypadku koń prawdopodobnie ruszy się, kiedy będziesz wsiadać, aby utrzymać równowagę.
 4. Lewą stopę włóż w lewe strzemię. Uważaj przy tym, aby nie wbić noska buta w bok konia - to dla niego nieprzyjemne i sprawi, że koń się odsunie.
 5. Prawą ręką chwyć tylny łęk siodła. Pamiętaj, że chwytamy tylko za tylny łęk, nie za przedni.
 6. Prawą nogą mocno odbij się od ziemi i podciągnij w kierunku siodła.
 7. Dynamicznym ruchem przerzuć prawą nogę nad koniem. Jeśli nie umiesz tego zrobić sprawnie, możesz poćwiczyć w domu, na przykład z krzesłem.
 8. Powoli opuść się na siodło. To bardzo ważne, aby nie spadać na siodło gwałtownie, ponieważ obciąża to kręgosłup konia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Ponieważ zazwyczaj wsiadamy na konia z lewej strony, lewe puślisko trochę się wydłuża. Aby nie stało się znacznie dłuższe od prawego, warto od czasu do czasu zamienić puśliska miejscami.
 • Podczas wsiadania na konia warto korzystać z podestu - nie tyle po to, aby ułatwić sobie zadanie, ale przede wszystkim dlatego, że zmniejsza to obciążenia, których doświadcza koń. Podestem nie muszą być specjalne schodki - doskonale sprawdzi się też duży kamień, kłoda, ogrodzenie lub splecione w koszyczek dłonie innego jeźdźca.
 • Mimo zwyczajów i tradycji warto nauczyć się wsiadać na konia z prawej strony. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dla konia jest to nowe ćwiczenie - może nie umieć stać spokojnie, gdy wsiadamy z prawej strony, nawet jeśli ma to doskonale opanowane  podczas wsiadania z lewej. Ćwiczenie nowych rzeczy jest jednak dla konia dobre, a dodatkowo ta umiejętność może nam się przydać na przykład podczas jazdy w terenie, kiedy nie będzie czasu lub możliwości, aby obejść zwierzę i wsiąść z lewej.
 • Koń nie chce stać spokojnie, kiedy na niego wsiadasz? Być może ma złe doświadczenia - twój sposób wsiadania jest dla niego nieprzyjemny i zwierzę, przewidując dyskomfort, stara się go uniknąć. Jedyne rozwiązanie w tej sytuacji to nauczyć się prawidłowego wsiadania.

Dlaczego prawidłowe wsiadanie na konia jest tak ważne?

Koń to zwierzę delikatne, któremu łatwo zrobić krzywdę i które może nie chcieć współpracować z człowiekiem, jeśli jego działania wywołują w nim dyskomfort. Wsiadanie na konia jest sytuacją, podczas której możemy nadmiernie obciążyć koński kręgosłup lub obetrzeć skórę - wystarczy, że zbyt gwałtownie opadniemy w siodło lub podczas wsiadania będziemy ciągnęli je w swoją stronę.

Dla dobra konia warto nie tylko umieć prawidłowo na niego wsiadać, ale też robić to ostrożnie i delikatnie, a gdy tylko jest taka możliwość, korzystać ze wspomnianego już podestu.  Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego siodła, które nie będzie się przekrzywiać podczas wsiadania i prawidłowo rozłoży ciężar jeźdźca.

[product category_id="28" limit="12" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium