Skorzystaj z promocji do -15% na produkty marki Cavalor! 🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Ochwat u konia. Jak go rozpoznać i jak leczyć?

Koń i weterynarz

Ochwat u koni to choroba bolesna, niebezpieczna i, niestety, dość często występująca. Wyjaśniamy, na czym ochwat polega oraz jak go rozpoznać, jak leczyć i w jaki sposób zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. 

Co to jest ochwat?

Ochwat u konia to zapalenie tworzywa kopytowego (okrywającego kość kopytową). W wyniku choroby wewnątrz puszki kopytowej zbiera się duża ilość płynu, co powoduje bardzo silny ból u konia. Ochwat jest nie tylko bolesny - jeśli nie zostanie rozpoznany w porę i leczony, może trwale zmienić strukturę kopyta czy spowodować martwicę blaszek kopytowych.

Ochwat zaburza również krążenie krwi, co wpływa na funkcję narządów wewnętrznych, czego skutkiem są poważne zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, moczowym, pokarmowym i mięśniowym. Dlatego ochwat jest uznawany za chorobę całego organizmu. W ostateczności  może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Rozróżnia się ochwat ostry i przewlekły. Jego przyczyny bywają różne:

  • ochwat o podłożu toksycznym jest wywoływany przez obecność toksyn w organizmie, na przykład w wyniku przebytej choroby bakteryjnej,
  • ochwat o podłożu mechanicznym może zostać spowodowany na przykład przez zbyt długi i intensywny wysiłek na twardym podłożu,
  • ochwat o podłożu pokarmowym jest wywoływany przez przyjęcie nadmiernej ilości węglowodanów (przy czym ryzyko wzrasta przy koniach z syndromem metabolicznym) lub przy źle zbilansowanej ilości ruchu do spożywanej ilości paszy.

Jak rozpoznać ochwat u konia?

Typowe objawy ochwatu u koni to:

  • trudności w poruszaniu się,
  • wysoka temperatura ciała,
  • gorące i wrażliwe na dotyk kopyta.

Przy czym objawy są silniejsze w przypadku kończyn przednich.

Jak wygląda ochwat u konia? Jest on dość charakterystyczny, szczególnie w przypadku ochwatu ostrego. Koń, który na niego cierpi, czuje bardzo duży ból i stara się przenieść ciężar ciała na mniej bolesne tylne kończyny, w efekcie czego może wyglądać, jakby siedział na zadzie. Ponadto kopyto, w którym występuje stan zapalny, jest wyraźnie gorące, czasami można też zauważyć obrzęk koronki.

Jeśli chodzi o ochwat przewlekły, to chore zwierzę porusza się w charakterystyczny sposób - najpierw obciąża piętki, a dopiero później resztę kopyta. Dodatkowo można zaobserwować deformację puszek kopytowych wynikłą z rotacji kości i nietypowego sposobu chodzenia.

Jak leczyć ochwat u konia?

W przypadku podejrzenia ochwatu należy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii, który postawi diagnozę i wdroży leczenie. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja, aby jak najbardziej ograniczyć zmiany w organizmie i związane z tym uszkodzenia.

Podejrzewając ochwat, powinniśmy odciąć konia od dostępu do paszy treściwej (nadmierna ilość tego rodzaju paszy przy niewielkiej aktywności zwierzęcia to częsty powód występowania ochwatu u koni) oraz zadbać o chłodzenie kopyt, co nieco spowolni wzrost ciśnienia w puszce kopytowej i złagodzi ból. Aby skutecznie i równomiernie chłodzić kopyta, można zastosować okłady z lodu lub wyłożyć myjkę lub boks folią i wlać do niej zimną wodę.

O tym, jak leczyć ochwat, zadecyduje lekarz. Zazwyczaj polega ono na wyeliminowaniu przyczyny choroby, podawaniu środków przeciwzapalnych, chłodzeniu kopyt, przestawienia konia na odpowiednie podłoże (np. trociny).

Ochwat u koni - jak mu zapobiec?

Czy możemy coś zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ochwatu u konia? Oczywiście! Bardzo istotne są 3 czynniki:

  • zbilansowana dieta - ważne jest dostosowanie ilości paszy treściwej do aktywności konia, jego wieku, wielkości i rasy,
  • odpowiednia aktywność fizyczna - dostosowana do możliwości i potrzeb zwierzęcia,
  • właściwa korekcja kopyt i podkuwanie.

Jeśli interesuje cię ten temat, więcej szczegółowych informacji znajdziesz w książkach poświęconym chorobom koni, takich jak „Choroby koni - weterynaria praktyczna”.

[product category_id="76" limit="12" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium