🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Jak oduczyć konia gryzienia?

Jak oduczyć konia gryzienia?

Konie nie są zwierzętami agresywnymi, zdarza się jednak, że gryzą. Wyjaśniamy, co może być powodem takiego zachowania oraz podpowiadamy, jak oduczyć konia gryzienia.

Dlaczego koń gryzie?

Konie z natury nie są agresywne. Ponieważ są roślinożerne, nie postrzegają pożywienia jako zdobyczy, którą trzeba zaatakować i zabić, aby móc ją zjeść. Z reguły nie mają też odruchu, aby bronić się w sytuacji zagrożenia - po prostu uciekają.

Mimo wszystko czasami zdarza się, że koń gryzie. Dlaczego? Powody mogą być różne. Czasami koń gryzie, kiedy jest przerażony, a nie ma możliwości ucieczki. Gryzienie może też być sygnałem, że sprawiamy zwierzęciu ból. Przykładowo jeśli koń choruje na wrzody żołądka, bolesne może być dla niego dopinanie popręgu, więc broniąc się przed tym, gryzie.

Gryzą też konie, które nauczyły się, że człowiek jest źródłem smakołyków i warto natarczywie się o nie dopominać - początkowe podskubywanie nierzadko przeradza się w gryzienie.  Konie gryzą się wzajemnie, ustanawiając hierarchię w stadzie - jeśli więc koń regularnie gryzie konkretnego człowieka, może to oznaczać, że uważa siebie za „wyższego rangą”. Bywa, że gryzą źrebaki, które próbują traktować ludzi jak równych sobie i wymuszać na nich określone zachowania - albo po prostu nauczyły się, że wolno im ludzi podskubywać i podgryzać.

Konie gryzą się wzajemnie, kopią i napierają na siebie ciałem również w czasie zabawy - gryzienie może być więc wywołane pozytywnymi uczuciami, jakimi darzy nas zwierzę. Dla koni taka zabawa nie jest wzajemnie niebezpieczna i mogą nie zdawać sobie sprawy, jak nieprzyjemna jest to dla człowieka.

Warto pamiętać, że konie nie są złośliwe - jeśli gryzą, nie znaczy to, że robią nam na złość, ale że istnieje przyczyna takiego zachowania.

W jaki sposób oduczyć konia gryzienia?

Oduczenie gryzienia dorosłego konia nie jest łatwe, dlatego nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby zwierzę nauczyło się takiego zachowania. Musimy być stanowczy - nie pozwalać na to, aby źrebak nas podszczypywał lub aby dorosły koń przeszukiwał nasze kieszenie w poszukiwaniu smakołyków bądź skubał nas  w rękaw, aby je wymusić. Zazwyczaj wystarczy wtedy odsunąć się od zwierzęcia, ewentualnie zablokować mu dostęp do naszego rękawa czy kieszeni. W żadnym wypadku nie wolno być agresywnym, krzyczeć na konia lub go bić - to z całą pewnością nie pomoże, a może nasilić problem.

W jaki sposób oduczyć konia gryzienia? Zmiana zachowania prawdopodobnie będzie trudna. Warto zacząć od określenia przyczyny - być może będziemy w stanie ją usunąć. Jeśli koń gryzie z powodu choroby, powinniśmy skupić się na jej wyleczeniu, w międzyczasie unikając sytuacji, które są dla konia bolesne, aby nie wywoływać u niego dyskomfortu, który prowadzi do gryzienia.

Jeśli koń nauczył się, że „może nami rządzić”, sytuacja wygląda gorzej. Przede wszystkim musimy być stanowczy, a przy tym cierpliwi, ostrożni i poświęcić zwierzęciu dużo czasu. Warto też zasięgnąć opinii specjalisty - behawiorysty koni, który wskaże nam nasze błędy i podpowie właściwe postępowanie.

Nie zaszkodzi również poszerzyć swoją wiedzę na temat koni, aby lepiej rozumieć te piękne zwierzęta - w tym celu można sięgnąć po książki, takie jak Język koni - język ludzi czy Co niepokoi mojego konia.

[product category_id="84" limit="15" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium