🚚 Darmowa dostawa od 299 zł (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Jak chronić konia przed kleszczami?

Ochrona konia przed kleszczami

Co prawda na terenie Polski śmiertelne przypadki chorób odkleszczowych u koni są rzadkie, to jednak trzeba mieć na uwadze, że każde ugryzienie kleszcza jest potencjalnie niebezpieczne. Podpowiadamy, w jaki sposób chronić konia przed kleszczami.

Dlaczego należy chronić konia przed kleszczami?

Kleszcze przenoszą różne choroby, niebezpieczne tak dla ludzi, jak i dla zwierząt. W przypadku koni taką chorobą jest piroplazmoza (inna nazwa to bebeszjoza). Co prawda występuje ona najczęściej w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, ale jej zakres terytorialny powiększa się ze względu na zmiany klimatyczne oraz upowszechnienie międzynarodowego transportu koni. Zaobserwowano już występowanie piroplazmozy w krajach klimatu umiarkowanego.

Piroplazmoza nie daje charakterystycznych objawów - aby ją rozpoznać, należy wykonać badania diagnostyczne.  Najczęściej towarzyszą jej osłabienie i gorączka, a także krwisty mocz i żółtaczka. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby dochodzi do śmierci zwierzęcia, dlatego bardzo ważne jest jej prawidłowe rozpoznanie i szybkie wdrożenie leczenia.

Niestety nie istnieje szczepionka zabezpieczająca przed piroplazmozą, dlatego najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania jest stosowanie ochrony przeciwkleszczowej.

W jaki sposób chronić konia przed kleszczami?

W Polsce sezon na kleszcze trwa od marca do listopada - nie tylko latem, jak zwykło się sądzić. Do tego kleszcze spotyka się niemal wszędzie - na łąkach, w lasach, w zaroślach, ale też na miejskich trawnikach. Trzeba mieć na uwadze, że koń może złapać kleszcza nawet podczas zwykłego pasienia się. Z jeszcze większym ryzykiem wiąże się każda wycieczka w teren.

Jak chronić konia przed kleszczami? Warto stosować preparaty odstraszające owady, w tym kleszcze. Tego typu środki mają różną formę i skład - najczęściej spotykane są:

  • zioła, zmieniające zapach konia na nieatrakcyjny dla owadów,
  • olejki eteryczne, odstraszające owady,
  • preparaty ze związkiem chemicznym DEET, który bardzo skutecznie odstrasza kleszcze, nie jest jednak obojętny dla zdrowia,
  • obroże przeciwkleszczowe - ich skuteczność jest jednak uzależniona od wielu czynników zewnętrznych.

Polecamy przede wszystkim dwa pierwsze rodzaje preparatów - olejki eteryczne oraz zioła. Oto kilka przykładów tego typu środków z naszej oferty:

Trzeba jednak pamiętać o tym, że żaden preparat nie chroni w 100%. Dlatego koniecznie należy regularnie sprawdzać sierść konia pod kątem kleszczy. Oględziny powinny być dokładne i obejmować całe ciało, ponieważ kleszcze mogą umiejscowić się wszędzie. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na brzuch, nogi, okolice ogona, grzywę i spodnią część łba.

[product category_id="74" limit="14" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium