❄️Przez cały grudzień dodajemy prezenty do zamówień od 100 zł!❄️Darmowa wysyłka od 299 zł!

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Codzienna pielęgnacja konia w kilku prostych krokach

Czyszczenie konia szczotką

Codzienna pielęgnacja konia to nie tylko ważny i niezbędny element opieki nad zwierzęciem, ale też wspólnie spędzony czas,  podczas którego możecie pracować nad wzajemnym zaufaniem. Wyjaśniamy, jakie kroki składają się na codzienną pielęgnację konia.

Dlaczego pielęgnacja konia jest taka ważna?

Koń wymaga codziennej pielęgnacji i pomocy w usunięciu brudu, starej sierści czy złuszczonego naskórka. Jest to szczególnie ważne w przypadku koni utrzymywanych w stajni, ponieważ nie mają możliwości, aby same siebie wyczyścić, np. w kąpieli wodnej czy piaskowej. Moment czyszczenia konia to też okazja do sprawdzenia, czy zwierzę jest zdrowe i nie ma na ciele ran, otarć, grzybicy, pasożytów czy śladów infekcji.

Codzienna pielęgnacja konia

Na czyszczenie konia poświęcamy około 30 minut przed jazdą, ale nie mniej ważne są zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać po zakończeniu pracy z koniem.
Poniżej znajdziesz listę czynności, które składają się na prawidłową codzienną pielęgnację konia.

  1. Przetarcie konia gumowym bądź plastikowym zgrzebłem. Jest to pierwsza czynność, którą wykonujemy, kiedy przygotowujemy konia do jazdy. W ten sposób usuwamy większe zabrudzenia, błoto i pot. Czyszcząc konia zgrzebłem, wykonujemy krótkie, okrągłe ruchy, które pozwalają usunąć brud, a jednocześnie delikatnie masują konia. 
  2. Czyszczenie twardą szczotką. Wydaje się to bardzo łatwe, ale trzeba pamiętać o tym, że najpierw wykonujemy ruchy pod włos, aby wydobyć brud spod sierści zwierzęcia, a potem z włosem, żeby wydobyty brud zebrać na szczotkę. Szczotkę dobrze co jakiś czas wytrzeć o zgrzebło, a zgrzebło wypukać o twarde podłoże. 
  3. Szczotkowanie miękką szczotką. Jest to okazja, aby zwrócić szczególną uwagę na te miejsca, w których podczas jazdy leży sprzęt, a przez to jest największe ryzyko powstawania otarć.
  4. Delikatnie czyszczenie głowy i uporządkowanie grzywy. Ważne jest dokładne wyczesanie grzywy i usunięcie z niej wszelkiej słomy. Grzywę możemy rozczesać specjalną szczotką, grzebieniem do czesania konia albo po prostu rozplątać palcami.
  5. Rozczesanie ogona. Podobnie jak grzywę możemy rozplątać go palcami, rozczesać grzebieniem lub specjalną szczotką. Musimy jednak robić to bardzo delikatnie, aby nie wyrywać włosów, ponieważ odrastają one bardzo powoli. W naszym sklepie oferujemy odżywki dla koni ułatwiające rozczesywanie, odżywiające i zapewniające połysk. 
  6. Oczyszczenie kopyt. Najpierw za pomocą kopystki usuwamy błoto i obornik z podeszwy i rowków strzałkowych, a potem przy pomocy specjalnej szczotki czyścimy z zewnątrz puszkę kopytową. Przyrządy te znajdziesz w naszym sklepie w dziale Akcesoria do kopyt.
  7. Rozmasowanie gumowym zgrzebłem lub rękawicą miejsc, które miały styczność z siodłem. Robimy to po powrocie konia do stajni po skończonej pracy, gdy zwierzę jest już suche. Jeśli koń wciąż jest spocony, trzeba wcześniej wytrzeć go do sucha wiechciami słomy. W ciepły dzień dobrze jest dodatkowo przemyć spocone miejsca wodą, ale pod warunkiem, że w stajni jest ciepło i nie ma przeciągów. Przy okazji sprawdzamy, czy koń nie ma świeżych otarć ani zranień.
  8. Oczyszczenie nosa i chrap konia. Pozwala to zapobiec powstawaniu podrażnień. Najlepiej użyć do tego małej, miękkiej gąbki zwilżonej wodą.
  9. Schłodzenie kończyn wodą. Pomaga to wzmocnić końskie ścięgna. Po przemyciu wodą wycieramy kończyny do sucha.
  10. Oczyszczenie kopyt. Ponownie dokładnie czyścimy kopyta kopystką, aby usunąć kamienie, patyki, szkło i wszelkie inne ciała obce, które mogły się tam wbić podczas jazdy.

Procesy opisane wyżej stosujemy codziennie, natomiast inne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak  rozczyszczanie, kucie, kąpanie i strzyżenie wykonujemy wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba (zazwyczaj co kilka tygodni).

Codzienna pielęgnacja konia ma ogromne znaczenie dla jego stanu zdrowia, ale też dla budowania więzi między człowiekiem a zwierzęciem i wzmacniania wzajemnego zaufania. 

[product category_id="9" limit="12" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium