Promocje
Czaprak EQ.QUEEN Amsterdam 23SS
Czaprak EQ.QUEEN Amsterdam 23SS

Dostępny

317,00 zł 237,75 zł

Elegancki czaprak wykonany z błyszczącego materiału, podszyty siatką. Idealnie wyprofilowane, aby dopasować się do grzbietu konia. Ozdobiona dużym nadrukiem mandali, haftem na kłębie oraz rzędem kryształków w oprawie w kolorze różowego złota.

burgundy
grey
ocean
Moskitiera z/uszami START Heavy
Moskitiera z/uszami START Heavy

Dostępny

75,00 zł 63,75 zł

Solidna moskitiera wykonana z grubszego, elastycznego materiału na uszach oraz sztywnej siatki z tworzywa. Na nosie podszyta grubym polarem. Posiada elastyczną lamówkę, aby dobrze przylegała do głowy. Zapinana na dwa rzepy pod ganaszami.

Kantar EQ.QUEEN Amsterdam 23SS
Kantar EQ.QUEEN Amsterdam 23SS

Dostępny

185,00 zł 138,75 zł
Elegancki kantar z okuciami w kolorze różowego złota, haftem i rzędem kryształków w kolorze różowego złota.
gburgundy
grey
ocean
Palcat START Gell
Palcat START Gell

Dostępny

75,00 zł 63,75 zł

Palcat skokowy START został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Posiada miękki oraz bardzo wygodny uchwyt żelowy. Idealnie dopasowuje się do kształtu dłoni.

Nauszniki EQ.QUEEN Amsterdam 23SS
Nauszniki EQ.QUEEN Amsterdam 23SS

Dostępny

132,00 zł 99,00 zł

Eleganckie nauszniki ozdobione rzędem kryształków w kolorze różowego złota i małym haftem na uchu.
Stwórz swój komplet z czaprakiem z letniej kolekcji Equestrian Queen 2023 !

burgundy
grey
Napierśnik z wytokiem START ElasticSlim
Napierśnik z wytokiem START ElasticSlim

Dostępny

172,00 zł 154,80 zł

Solidny, 3-punktowy napierśnik połączony z wytokiem, wykonany z dobrej jakości skóry bydlęcej. Posiada możliwość regulacji, dzięki czemu można go dobrze dopasować, tak by należycie spełniał swoją rolę i zapobiegał zsuwaniu się siodła z grzbietu konia. Zawiera srebrne okucia i karabińczyki umożliwiające łatwe i szybkie wpięcie. W celu zapewnienia komfortu użytkowania, posiada miękkie podszycia, chroniące przed obtarciami. 

Legginsy EQ.QUEEN Bournemouth 23SS damskie
Legginsy EQ.QUEEN Bournemouth 23SS damskie

Dostępny

317,00 zł 237,75 zł

Niesamowicie wygodne i stylowe legginsy jeździeckie z pełnym lejem silikonowym. Uszyte z terhnicznego materiału - rozciągliwego, oddychającego i lekkiego. Są szybkoschnące. Zdobione printami w odcieniu rosegold. Legginsy z wyższym stanem, aby dopasowały się do każdej kobiecej sylwetki. Must have tego sezonu! 

Rękawiczki START Sumatra professional
Rękawiczki START Sumatra professional

Dostępny

48,00 zł 40,80 zł

Całoroczne rękawiczki, z wierzchniej strony wykonane z elastycznego materiału. Od wewnątrz zastosowano antypoślizgowy, syntetyczny materiał z naszyciami pozwalającymi na korzystanie z ekranu dotykowego.

black
Derka osuszająca START Jersey
Derka osuszająca START Jersey

Dostępny

158,00 zł 142,20 zł

Derka osuszająca START Jersey, wykonana z materiału Jersey, podszyta polarem od spodu, posiada podwójne zapięcie z przodu, pasy krzyżowe pod brzuchem oraz klapę na ogon.

Szybkoschnąca i oddychająca derka idealna do założenia po treningu.

Dostępna w rozmiarach : 125cm, 135cm, 145cm, 155cm, 165cm

Legginsy START LincolnshireFullGrip damskie
Legginsy START LincolnshireFullGrip damskie

Dostępny

220,00 zł 198,00 zł

Bardzo elastyczne, wygodne legginsy wykonane z bardzo przyjemnego materiału. Posiadają szeroką gumkę w pasie, pełny lej silikonowy oraz kontrastowe lamówki na kieszeniach.

black
Suplement NUTRIHORSE Calm 1kg
Suplement NUTRIHORSE Calm 1kg

Dostępny

110,00 zł 80,00 zł

Karma uzupełniająca dla koni wymagających

uspokojenia i uzupełnienia magnezu.

 

Skład: Witaminy

Witamina B12, kwas nikotynowy, witamina C.

Aminokwasy: L-tryptofan

 

Pozostałe: Naturalne dodatki smakowe.

 

Użyte surowce pokarmowe: Substancje mineralne, zboża i produkty zbożowe, węglowodany.

 

Działanie: NutriHorse CALM to karma uzupełniająca przeznaczona do uspokojenia koni pobudliwych i regeneracji układu nerwowego oraz do poprawy wydajności  mięśni. Zawiera magnez w wysoce przyswajalnej formie organicznej (chelatowej). Magnez wespół z wapniem utrzymuje właściwy tonus mięśniowy. Witamina B12 ma działanie podobne do magnezu – obie te substancje wpływają uspokajająco na stan psychiczny zwierzęcia. Witamina B12 wzmaga wytwarzanie krwi i wytwarzanie enzymów detoksykacyjnych w wątrobie. Jej ochronne działanie jest szczególnie ważne dla koni poddawanych wysiłkowi. Dodatek niacyny i jej prekursora – tryptofanu pozytywnie wpływa na metabolizm cukrów.  Obie te substancje synergicznie wspomagają działanie witaminy B12. Witamina C stymuluje system obronny organizmu, zwłaszcza przy zmianach temperatury otoczenia i zmianach klimatycznych. Podawać należy w okresie szczególnego napięcia nerwowego (stresu) w dawkach zalecanych w reżimie karmienia. Jeśli produkt podawany jest na 2-3 tygodnie przed spodziewanym wysiłkiem, należy podawać połowę dawki podstawowej. NutriHorse CALM nie zastępuje karm uzupełniających z ‘niebieskiej serii’ i można go łączyć z produktami z ‘czerwonej serii’.

Sposób podania:

 

Dla działania uspokajającego

30g na konia – dziennie.

lub 4-6 g na 100 kg masy ciała konia

szt.
Glinka mineralna NUVENA Groom's Clay 2000g
Glinka mineralna NUVENA Groom's Clay 2000g

Dostępny

147,00 zł 99,00 zł

Groom'S Clay, to glinka do stosowania zewnętrznego. Likwiduje zmęczenie, przyspiesza regenerację mięśni, aktywuje i stabilizuje metabolizm skóry oraz zapobiega powstawaniu ewentualnych obrzęków. Glinkę stosować jako okład kojący po intensywnym treningu.

szt.
Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Choroby koni - które są najczęstsze i jak je leczyć?
Choroby koni - które są najczęstsze i jak je leczyć?

Choć przyjęło się mówić „zdrowy jak koń”, to niestety, konie również zapadają na różne choroby. W artykule opisujemy, jakie są najczęstsze choroby koni. Dowiesz się też, jak je rozpoznać i jak je leczyć.

Najczęstsze choroby koni. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Ochwat, grypa, wrzody, kolka to jedne z najczęstszych chorób koni. Sygnały, które powinny nas zaniepokoić, to:

  • nerwowość
  • apatia
  • brak apetytu
  • problemy skórne
  • przyspieszone tętno lub oddech
  • utrata wagi
  • intensywne pocenie
  • biegunka
  • zmniejszone lub zwiększone wydalanie moczu

Dodatkowo każda zmiana w zachowaniu zwierzęcia powinna wzmóc naszą czujność, ponieważ konie nie sygnalizują bólu - często choroba staje się wyraźnie widoczna dopiero wtedy, kiedy jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego bardzo ważna jest nieustanna obserwacja zwierzęcia i zwracanie uwagi na wszelkie zmiany w jego wyglądzie bądź zachowaniu oraz w razie jakichkolwiek wątpliwości kontakt z lekarzem weterynarii.

Choroby kopyt u koni - ochwat

Najczęstsza choroba kopyt końskich to ochwat. Powoduje on zapalenie tworzywa kopytowego i prowadzi do deformacji kopyt. Niestety, jest to poważne schorzenie, które nie zawsze da się wyleczyć - bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zareagować.

Objawy, które powinny nas zaalarmować, to wysuwanie do przodu przednich kończyn, gorące kopyta, czyli podwyższona temperatura w obrębie kopyt, a także podwyższona temperatura ciała i zwiększony puls w tętnicach palcowych.

Co wywołuje ochwat? Najczęściej jest to nieodpowiednia dieta (niewłaściwy dobór składników odżywczych, zbyt duże ilości cukrów, przejadanie się), uszkodzenie mechaniczne (podczas strugana lub podkuwania), zbyt mała ilość ruchu lub przeciwnie, zbyt duża - znoszenie zbyt dużych przeciążeń.

Leczeniem ochwatu musi zająć się specjalista.

Choroby skóry u koni - gruda i odsednienie

Popularne choroby skóry, które występują u koni, to gruda i odsednienie. Gruda jest zapaleniem skóry, pojawiającym się na tylnej powierzchni pęciny. Początkowo może być niewielkie, ale z czasem zwiększa swój rozmiar.

Aby uniknąć wystąpienia grudy, należy przede wszystkim zapobiegać wszelkim otarciom i uważać, aby podczas pielęgnacji konia nie stosować zbyt dużej ilości wody. Leczenie grudy polega na regularnym odkażaniu chorego miejsca, nawilżaniu go i stosowaniu preparatów leczniczych - kremów antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeznaczonych do leczenia grudy.

Z kolei odsednienie jest zapaleniem tkanek pod siodłem lub w okolicy kłębu, spowodowanym zazwyczaj niewłaściwym dopasowaniem sprzętu. Jego objawem jest obrzęk i wrażliwość na dotyk. Aby je wyleczyć, należy pozwolić zwierzęciu odpocząć - wyłączyć je z użytkowania, a dodatkowo stosować aseptyczne okłady chłodzące oraz, jeśli skóra nie jest otarta, glinki i żele chłodzące.

Wrzody

Wrzody to niestety bardzo powszechna choroba wśród koni. Wg niektórych danych cierpi na nie aż 90% koni wyścigowych, aż 80% koni sportowych i aż 56% koni rekreacyjnych.

Co jest przyczyną wrzodów u koni? Przede wszystkim złe żywienie i stres. Aby uniknąć zachorowania, powinno się pamiętać o tym, że podstawą diety konia powinna być włóknista pasza objętościowa - to ona odpowiada jego naturalnym potrzebom. Należy też zminimalizować występowanie sytuacji, które wywołują u konia stres, na przykład poprzez zbudowanie i przestrzeganie codziennej rutyny.

Zanim zaczniemy leczyć wrzody u konia, należy upewnić się, że zwierzę naprawdę jest chore oraz określić stopień wrzodów. Dlatego konieczne jest wykonanie gastroskopii. Leczenie różni się w zależności od stopnia wrzodów oraz ich umiejscowienia, ale najczęściej weterynarz  przepisuje leki obniżające produkcję kwasów i zaleca ustalenie nowej diety. Często oznacza to wykluczenie z diety owsa.

Kolka

Inną popularną - i, niestety, niebezpieczną - chorobą układu pokarmowego u koni jest kolka. Jej powodem może być przeładowanie żołądka, zaczopowanie jelita (np. poprzez pasożyty), zapiaszczenie jelita ślepego, zapętlenie jelita itp. Kolka może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast wezwać lekarza weterynarii - leczeniem kolki musi zająć się specjalista.

Jakie są objawy kolki? M.in. brak apetytu, apatia, niepokój, pokładanie się i tarzanie, przyspieszone tętno i oddech, częste próby oddawania moczu, uderzanie tylnymi nogami w brzuch.

Aby uniknąć zachorowania na kolkę, należy dbać o to, aby koń miał odpowiednią ilość ruchu, systematycznie kontrolować jego paszę i indywidualnie ustalać racje pokarmowe, a po karmieniu pozostawiać zwierzę co najmniej przez godzinę w stajni. Ważne jest też regularne odrobaczanie.

Grypa

Grypa to choroba, która u koni objawia się podobnie jak u ludzi - wysoką temperaturą, wyciekiem z nosa, kaszlem i apatią. Aby jej uniknąć, należy dbać o higienę w stajni i zapewniać tam dostęp świeżego powietrza, kontrolować jakość słomy i siana oraz pamiętać o tym, że nie wstawiamy do stajni spoconego konia.

W przypadku zauważenia u konia objawów grypy, konieczne jest wezwanie weterynarza - on zaleci odpowiednie leczenie.

Zołzy

Zołzy to bardzo zaraźliwa choroba gardła i górnych dróg oddechowych u koni, wywołana przez paciorkowce. Konie zarażają się od siebie bezpośrednio (np. w transporcie) lub poprzez sprzęt, jeźdźców i pracowników stajni. Na zołzy chorują najczęściej źrebięta i konie młode oraz konie starsze i osłabione.

Początkowe objawy zołzy są takie same jak przeziębienia - gorączka, osłabienie i mniejszy apetyt. Z czasem pojawia się ropna wydzielina z nozdrzy, obrzęk gardła i węzłów chłonnych oraz trudności w przełykaniu. Nieleczone zołzy mogą być chorobą śmiertelną.

Leczenie zołzy wymaga wsparcia lekarza weterynarii, ponieważ niezbędne jest przepisanie antybiotyku. Koń powinien odpocząć, konieczna jest też zmiana diety na taką, która ułatwia przełykanie (np. mesze).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium