Skorzystaj z promocji do -15% na produkty marki Cavalor! 🚚 Darmowa dostawa od 299 zł! (paczki do 10 kg)! 🚚 

Szybki kontakt

Stacjonarny Sklep Jeździecki 

Michała Korpala 4

30-389 Kraków

Kontakt telefoniczny 

Formularz kontaktowy

Formularz

Adopcja konia

Adoptowany koń

Adopcja konia nie jest tak prosta jak przygarnięcie psa czy kota, ale możliwa. Jak zaadoptować konia? Jakie warunki stawia się osobom chętnym do adopcji? Na czym polega wirtualna adopcja konia ze schroniska? W niniejszym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania.

Jak wygląda adopcja konia?

Istnieje szereg fundacji i ośrodków pomagających koniom - niektóre zostały stworzone specjalnie z myślą o nich, inne zajmują się pomocą wszystkim zwierzętom. Przykładowo Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ma pod swoimi skrzydłami nie tylko psy i koty, ale też konie. Jeśli więc myślisz o adopcji konia, znalezienie zwierzęcia nie będzie trudne, wystarczy odwiedzić stronę internetową lub siedzibę ośrodka, znajdującego się w twojej okolicy.

Musisz jednak liczyć się z tym, że wymagania wobec przyszłego opiekuna są duże. W przeciwieństwie do wspomnianych już psów i kotów nie zdarza się, aby koń został wyadoptowany do kogoś, kto nie ma doświadczenia w opiece nad tego rodzaju zwierzęciem. Oczywiście osoba adoptująca musi być w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, czyli boks lub przystosowaną wiatę i bezpieczny wybieg, opiekę weterynaryjną i kowalską. Niezbędna jest też chęć do pracy z koniem, przyda się również cierpliwość i wyrozumiałość - zwierzę ze schroniska może być po różnych, nierzadko złych przejściach. Schroniska często wymagają też towarzystwa drugiego konia.

Co ważne, konie wydawane do adopcji nie mogą zostać sprzedane, nie mogą też być użytkowane zarobkowo ani przez osoby postronne (nawet, jeśli miałoby być to bezpłatne). Nie wolno również używać ich do reprodukcji.

Aby adoptować konia, musisz mieć ukończone 18 lat. Jeśli fundacja uzna, że jesteś osobą, której można powierzyć zwierzę, zostanie przez was podpisana umowa adopcyjna, której celem jest zabezpieczenie praw adoptowanego konia. 

Powyższe informacje dotyczą tzw. realnej adopcji konia - czyli przygarnięcia zwierzęcia ze schroniska pod swój dach. Jednak wiele osób z różnych przyczyn nie może tego zrobić, a również kocha konie i chciałoby im pomóc - dla nich stworzono adopcje wirtualne.

Wirtualna adopcja konia ze schroniska

Wirtualna adopcja konia jest możliwa praktycznie dla każdej osoby prywatnej. Często dokonują jej też szkoły, klasy, firmy czy organizacje. Polega na regularnym dokonywaniu wpłat na utrzymanie konkretnego, wybranego zwierzęcia - można pokrywać jego koszty w całości albo częściowo (wówczas jeden koń jest adoptowany przez kilka osób lub podmiotów).

W zależności od schroniska, z którego można wirtualnie adoptować konia, opiekun w zamian otrzymuje regularne informacje z życia zwierzęcia i/lub możliwość uczestniczenia w opiece nad nim (czyszczeniu czy karmieniu). Wirtualna adopcja nie oznacza jednak, że można na koniu jeździć.

Jak zaadoptować konia w ten sposób? Aby wirtualnie adoptować zwierzę, wystarczy znaleźć schronisko lub fundację, które oferują taką możliwość i skontaktować się z nim. Szczegółowe informacje zazwyczaj znajdują się na stronach internetowych organizacji.

Ile kosztuje adopcja konia?

Adopcja konia - realna - jest darmowa. Oczywiście możesz przekazać na rzecz fundacji dowolną kwotę, jeśli tego chcesz, jednak nie jest to niezbędne. Musisz jednak samodzielnie zadbać o transport zwierzęcia oraz wszystko, czego będzie potrzebowało w nowym domu - sprzęt, karmę, akcesoria do czyszczenia konia itp. - a to wiąże się z kosztami. Czasami mówi się, że miesięczne utrzymanie jednego konia kosztuje od 800 zł do nawet 2000 zł. Do tego trzeba być przygotowanym na wydatki związane z leczeniem czy koniecznością wymiany sprzętu.

Natomiast to, ile kosztuje wirtualna adopcja konia, jest uzależnione od tego, czy zdecydujesz się pokrywać koszty utrzymania zwierzęcia całościowo, czy częściowo. Może się też różnić w zależności od tego, jakiego konia wybierzesz oraz z jakiej organizacji. Minimalny miesięczny koszt to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
[WIDGET-WZ]
Sklep internetowy Shoper Premium